dTest: Proti výpovědi z nájmu bytu se můžete bránit žalobou u soudu

23.08.2017 15:42 | Zprávy

Doba, kdy pronajímatel potřeboval souhlas soudu k výpovědi nájemce z bytu, je již minulostí. Přesto i dnes soudy toto téma řeší. Nájemce se totiž může proti výpovědi bránit u soudu žalobou o přezkum její oprávněnosti. Jak by měla taková žaloba vypadat a v jaké lhůtě ji musíte podat, pokud s výpovědí z nájmu nesouhlasíte?

dTest: Proti výpovědi z nájmu bytu se můžete bránit žalobou u soudu
Foto: dTest
Popisek: dTest

Žalobu o přezkum oprávněnosti výpovědi můžete podat do dvou měsíců ode dne, kdy jste ji obdrželi. A to jak v případě výpovědi s výpovědní dobou, tak i tehdy, jedná-li se o výpověď bez výpovědní doby, typicky v případě závažného porušování povinností nájemcem. Po uplynutí dvouměsíční lhůty právo podat žalobu zaniká.

„Pokud vám došla výpověď například 10. května, musí být žaloba o přezkoumání výpovědi doručena soudu nejpozději 10. července. Nestačí tedy žalobu 10. července podat na poštu,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Před podáním žaloby není nutné sdělit námitky proti výpovědi pronajímateli. „Žaloba se podává u okresního soudu v místě, kde se nachází byt. Musí v ní být označeni pronajímatel a nájemce. V žalobě musíte kromě jiného vylíčit, z jakého důvodu jste obdrželi výpověď a proč ji považujete za neoprávněnou. Jako důkazy byste měli předložit alespoň v kopii nájemní smlouvu, výpověď z nájmu a výpis z katastru nemovitostí prokazující vlastnické právo pronajímatele,“ uvádí Zelený.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zuzana Majerová byl položen dotaz

ČT

Zpravodajství ČT moc nesleduji, i když jiné jejich pořady mám ráda. Nevím tak, co se přesně stalo, že tvrdíte, že způsob, jakým o změně financování informují Česká televize a Český rozhlas je selhání médií veřejné služby. V čem? To tvrdíte nějaké lži?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Olšanská dostane novou bezbariérovou rampu

22:03 Česká pošta: Olšanská dostane novou bezbariérovou rampu

Na pobočce České pošty v Olšanské ulici na Praze 3 začala realizace nové nájezdové rampy.