Bulhaři povstali proti ČEZu. České ovečky budou mlčet, zní internetem

19.02.2013 10:40

Bulhaři pokračují v protestech proti vysokým účtům za energie, které jim posílají spolu s rakouskou EVN i české firmy ČEZ a Energo-Pro. V posledních hodinách však demonstrace získávají i politický rozměr. A tak uvádějí bulharská média to, že ani pondělní rezignace ministra financí a vicepremiéra Simeona Ďankova demonstrujícím nestačí a požadují odstoupení celé vlády.

Bulhaři povstali proti ČEZu. České ovečky budou mlčet, zní internetem
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Bulharské úřady tak v pondělí zahájily kontroly ve firmách distribuujících energii – mezi nimi i té, kterou vlastní ČEZ. Výsledky těchto prověrek by mohly vést zřejmě až ke ztrátě licence. A nebylo by to poprvé, ČEZ letos o licenci přišel už v Albánii.

Jen my, Češi, jsme ovečky, co vše zaplatí – nese se internetovými diskusemi

Ačkoli jsou Češi většinou v podobných aktivitách solidární a reagují alespoň virtuálně zakládáním určitých skupin třeba na sociálních sítích, tentokrát se ParlamentnímListům.cz zatím skupinu, jež by nějak přímo vyjadřovala souhlas a podporu Bulharům v jejich boji proti drahé energii, najít nepodařilo. Neznamená to však, že by internet názory Čechů na dění nezaznamenal. Stačí nahlédnout pod odkazy článků, které o situaci na Balkáně informují.    

„U nás můžou stávkovat statisíce lidí a za odměnu nám ji ještě zdraží. Tady pomůže jedině defenestrace,“ uvádí jeden z diskutérů na Facebooku.

Další, vystupující pod jménem Petr Pierre Baláž, k tomu dodává v podobném duchu: „A v ČR to ovečky platí, drží pusu a pak si najednou všude na diskuzích virtuálně stěžují.“ Martin Novotný to vidí ještě radikálněji: „To jen Češi budou platit a je jedno, jak vysoká bude cena, hlavně díky fotovoltaice. Jsme národ de.ilů.“ Později ještě Martin Novotný dodává, že drahá energie „je díky nenažranosti managementu ČEZ a fotovoltaické energii, která se musí draze zaplatit“.

A objevují se pak v diskusích i první obavy z dopadů, jež bychom mohli pocítit u nás v Česku. Projevila je například žena, podepsaná jako Truda Rosse. „To si jistě bude chtít ČEZ teď své ztráty v jiných zemích nahnat na nás. Těšte se tedy lidi na další zdražení,“ napsala.

Čtvrtina Bulharů dostává elektřinu od ČEZu. A také stále vyšší faktury

Bulharský ČEZ zásobuje elektřinou přes čtvrtinu obyvatel země, energii dodává více než dvěma milionům zákazníků na západě Bulharska včetně hlavního města Sofie.

Jak připomněla v této souvislosti ČT, v posledních letech se však potýká s problémy ohledně ceny elektřiny, a ty vyvrcholily letos. Bulharům vadí vysoké faktury za elektřinu, které se prý za letošní leden nejméně zdvojnásobily. Energetické firmy ale prý vyšší částky vysvětlovaly jednak chladnější zimou a pak také delším fakturačním obdobím vzhledem k vánočním svátkům - to se z 28 dní prodloužilo na 40.

Ceny elektřiny jsou v zemi politicky citlivým tématem, zvlášť nyní před blížícími se volbami. Každý měsíc ukusují značnou část z platů i penzí Bulharů. Ti vědí, že jejich země je nejchudší zemí v celé EU. Jak nedávno uvedl hospodářský týdeník Capital, obyvatelé Bulharska si za minimální mzdu, která činí zhruba 3 400 korun, nakoupí asi desetkrát méně elektřiny než například lidé ve Francii. 

Bulhaři chtějí odchod svého premiéra

Místní policisté jsou proto nyní v těchto dnech nuceni hlídat budovu parlamentu v hlavním městě Sofii. I včera (v pondělí) se tam již několikátý den po sobě, opět shromáždily davy lidí na neočekávané demonstraci a požadovaly odchod vlády premiéra Bojko Borisova. Zatím se protestující v Sofii stále ještě pohybují po velkých bulvárech, které jsou uzavřené. Cestu k centrále společnosti ČEZ pro jistotu zablokovaly bezpečnostní složky.

Ranou současné bulharské vládě může být i to, že policie, respektive odbory ministerstva vnitra, v pondělí navíc oznámily, že nespokojenost občanů sdílejí a demonstrace podporují. Vyzvali, aby se ale nepřekračovaly zákonné meze. V pondělí v hlavním městě Sofii pak demonstrace pokračovaly pálením vlajky EU. Klid však nebyl ani v jiných větších bulharských městech.

Například ve Varně na večerní protest dorazilo kolem pěti tisíc lidí, v Burgasu pět set, klid nebyl ani v středobulharském Dimitrovgradu, kde do ulic vyšly dva tisíce lidí. V Plovdivu se sešlo kolem pěti set lidí. Protesty navázaly na víkendové akce, které se uskutečnily, podle serveru 24chasa.bg v 35 městech, s účastí více než 100 tisíc lidí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …