Rusko prý připravuje zásadní odvetu za uvalené sankce

21.07.2014 16:47

Sankce světa vůči Rusku za obsazení Krymu přinesly prakticky pouze malé výsledky a rozhodně nenaplnily očekávání toho, že přesvědčí a donutí Rusko v čele s Vladimirem Putinem k nějakým jiným krokům, než ke kterým se odhodlalo. Teď se začíná mluvit o tom, že Rusko připravuje odvetu. A to odvetu, která by mohla být pro svět značně nepříjemná. Padá a stojí na zlatě. Platit by se jím mělo i za obchody s energiemi.

Rusko prý připravuje zásadní odvetu za uvalené sankce
Foto: archiv
Popisek: Poklad, ilustrační foto

Obchodníci se zlatem hovoří o situaci, která prý nastává, poměrně vzletně. Mluví o ruském protiútoku, při kterém přichází dvouhlavý orel. Na mysli tím mají měnu jištěnou zlatem, jak tomu bylo v minulosti. Nutno dodat, že před časem informovaly ParlamentníListy.cz též o tom, že podobné záměry má zřejmě i Čína. Ovšem zpět k Rusku – poněvadž právě to bylo vystaveno sankcím EU a USA, a tak se dala i nějaká jeho zpětná vazba očekávat.

Podle předpovědí analytiků obchodu se zlatem, budou možná již brzy dominovat na světových trzích právě měny kryté zlatem. I proto prý Rusko už začalo s ražbou zlaté pětirublové mince.

„Je to odveta za americké sankce související s ukrajinskou krizí. Nově totiž bude Rusko vyžadovat platby za ropu a plyn ve zlatě. Rusko navíc není jediným státem, který pracuje na zajištění své měny zlatem. Podobnou cestu podle odborníků už nastoupily, nebo brzy nastoupí, nejméně čtyři další státy,“ uvádí server www.nakupzlato.cz.

Podle všeho by mělo jít o Brazílii, Čínu, Indii a Jižní Afriku.

Ruská zlatá mince má jít do oběhu ještě letos

Zdá se tedy, že blízká budoucnost bude ve znamení návratu měn krytých zlatem a jejich dominance na světových trzích. Vladimir Putin tak nedávno přikázal zahájit ražbu zmiňované pětirublové mince. Ta by měla obsahovat skoro 4 gramy zlata (0,1244 trojské unce). A podle některých odborníků může prý dokonce položit dolar.

„Ražba zlaté pětirublové mince s dvouhlavým orlem je dalším důsledkem ukrajinské krize. Rusko tak totiž reagovalo na americké sankce, které vyvrcholily krokem největší americké banky JPMorgan. Tato banka prostřednictvím SWIFTu zablokovala převod peněz z ruské ambasády v kazašské Astaně pojišťovací společnosti Sogaz. Údajně právě na základě amerických sankcí. A tak ruský prezident Putin na to reagoval tím, že vyhlásil ražbu zlatého pětirublu. Do oběhu by měl být přitom uveden ještě letos. Zároveň též oznámil, že v budoucnu hodlá Rusko obchodovat navíc i s energiemi pouze ve zlatě. Díky zásobě zlata přes 30 milionů uncí a velkým nalezištím si to může snadno dovolit,“ uvádí server, zabývající se investicemi a obchodováním se zlatem.

Rusko bude chtít prý i platby za energie ve zlatě

Aby toho nebylo málo, dodává, že na krytí měny zlatem se Rusko připravuje už delší dobu, a proto vytrvale skupuje zlaté zásoby. Teprve v reakci na americké sankce se ale rozhodlo k ražbě zlatých mincí a k využití zlatem krytého rublu jako alternativy vůči dolaru a euru při obchodování se zásobami energie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Hechtová

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…