Česká vláda, sama sebe nazývající "protikorupční," to s bojem proti úplatkům bere opravdu vážně. A proč nezačít od píky, pokud cheme proti nějakému skrytému nepříteli bojovat, musíme jej nejprve poznat.
A v tomto poznávání korupce Česko podporuje výzkum amerického experta Michaela L. Smithe. Ten má do roku 2013 popsat způsoby, jak se u nás uplácí. Od ministerstva vnitra za to dostane 6 milionů korun. Fakt, že vnitro utratí za výzkumnou práci amerického odborníka pořádný balík peněz v době, kdy chybí prostředky mimo jiné i pro protikorupční detektivy, kteří pak od policie odcházejí, vadí místopředsedovi Věcí Veřejných Tomáši Jarolímovi. A nejen jemu.
Projekt podle vyjádření Ministerstva vnitra zpracuje a navrhne změny v zákonech i jiné reformy související s bezpečnostním rizikem vyplývajícím z korupce. A neprůhlednost lobbingu u veřejných činitelů, financování politických stran ze zahraničí, utajenými osobami a jinými podivnými zdroji podle vyjádření resortu potenciální bezpečnostní riziko představují. "MV shledává, že tento projekt má potenciál k tomu, aby pomohl vylepšit stávající protikorupční strategie a protikorupční legislativu," hodnotí probíhající práci resort.
Psali jsme:
Zlo korupce. Lidé souhlasí s Babišem, ale nevěří mu, ukázal průzkum
Miliardář Babiš to spočetl: Od Sametu utopila republika 5 bilionů v korupci
Jarolím: Nezjistí asi o nic víc, než my
"Pan Smith bude neskutečně překvapen, co dokážeme vymyslet v této oblasti a kam až se u nás korupce dostala. Všeobecně ale nepotřebujeme zahraniční experty na to, aby u nás mapovali tento negativní jev. Ten člověk může jen zjistit to, co my,už dávno víme," upozorňuje Jarolím na fakt, že v ČR existuje různých spolků a neziskovek, zabývajících se očištěním české společnosti od korupce, celá řada a mají bohaté a dlouholeté zkušenosti z praxe.
Místopředseda Véček by prý rád ze strany vnitra viděl v oblasti protikorupčního boje spíše praktické výsledky než spolupráci s experty ze zahraničí. Citelně prý chybí zejména zákon o prokázání původu majetku. "Navíc pan Kubice nedokázal pro policisty zajistit dostatek peněz z rozpočtu. To by se ale dalo řešit poměrně jednoduše," tvrdí Jarolím.
Sledujeme téma Korupce

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek