Armádě se ztratily tatrovky. Uletět ale nemohly, kde jsou? ptají se politici

13.12.2011 17:21

České armádě zmizely dva obrněné vozy Tatra, které využívala dva roky při misi v Afghánistánu. Lidové noviny upozornily, že po zrušení elitního oddílu vojenské policie SOG v roce 2009 se slehla zem i po upravených vojenských speciálech. Poslanec ČSSD Antonín Seďa bude požadovat prošetření a v nadsázce dodává, že tatrovky armádě asi neuletěly.

Armádě se ztratily tatrovky. Uletět ale nemohly, kde jsou? ptají se politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Vidím

Česká armáda rozhodně není učebnicovým příkladem toho, jak by se měla vést evidence majetku. Svědčí o tom informace Lidových novin, podle nichž pohřešuje dvě obrněná vozidla Tatra SOT, která využíval elitní oddíl vojenské policie SOG při misi v Afghánistánu. Pořídila je do vozového parku, každou tatrovku zhruba za devět milionů korun, v roce 2007 a ještě před odletem byly vozy upraveny včetně pancéřování a vybaveny zbraněmi.

V Afghánistánu se tatrovky využívaly při bojových akcích a patrolách. Ale stejně rychle jako nové vedení vojenské policie v roce 2009 z dosud nejasných důvodů oddíl SOG zrušilo, slehla se zem i po tatrovkách. „Materiál útvaru, pro který jsme nenalezli další využití, jsme v témže roce nabídli ostatním součástem resortu,“ uvedl pro LN Jan Čermák, mluvčí vojenské policie.

O speciály by stál Vojenský historický ústav

A to je také zřejmě poslední okamžik, kdy o tatrovkách někdo slyšel. „Tím, že byla vozidla odsunuta, ztratil jsem je ze zřetele,“ dodal Čermák, jenž však nedokáže vysvětlit, jak je možné, že se jim obrněné vozy v papírech „ztratily“. Úspěšné v pátrání zatím nebylo ani ministerstvo obrany. To prý vylučovací metodou zjistilo, že nikde u nich vozy momentálně nejsou.

Ministerstvo obrany se při pátrání obrátilo jako na jedno z prvních míst i na Vojenský historický ústav, který se však útočištěm žádné z unikátních tatrovek nestal. „Zájem o ni máme. Pokud by byla ta možnost, moc rádi bychom ji zařadili do našich sbírek,“ apeluje na toho, kdo o tatrovkách ví, ředitel ústavu Aleš Knížek.

Tatrovky armádě uletět nemohly

Po zatoulaných tatrovkách se hodlají pídit i poslanci, ale kdy to bude, zatím není vůbec jasné. Sněmovna totiž ještě neschválila avizované rozdělení branně-bezpečnostního výboru na dva výbory – jeden pro obranu a druhý pro bezpečnost. „Nemám o tom žádné jiné informace než ty, které zveřejnily Lidové noviny. A určitě se na to na výboru ministra obrany zeptáme,“ říká pro ParlamentníListy.cz poslanec Jan Vidím, který by se měl stát předsedou výboru pro obranu.

Bez bližších informací je i poslanec Antonín Seďa, který až dosud zastupoval sociální demokracii v branně-bezpečnostním výboru. „Žádné informace nemám ani já. Nicméně tatrovky křídla nemají. Proto budu požadovat prošetření. Ale výbor pro obranu zatím nebyl ustaven, a proto se obávám, že se k dané záležitosti dostane později,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Seďa, že armáda bude mít na dohledání tatrovek před jednáním výboru pro obranu spoustu času.

Výbor pro obranu se o vozy bude zajímat

Novinkou jsou informace o dvou ztracených tatrovkách i pro Viktora Paggia, který se ve Věcech veřejných na problematiku armády specializuje a zároveň byl místopředsedou zanikajícího branně-bezpečnostního výboru. „Také já mám informace pouze z médií. Přirozeně se o to, co se s tatrovkami stalo, budeme jako výbor zajímat,“ slíbil pro ParlamentníListy.cz Paggio.

SLEDUJEME také téma: Tatra

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
 

reklama

autor: Jiří Hroník

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ta elektřina je moc levná! Levnější než u nás. Německo protestuje

12:00 Ta elektřina je moc levná! Levnější než u nás. Německo protestuje

Francouzi a Němci jsou ve při. Francouzi dělají, co mohou, aby flotilu svých stárnoucích jaderných r…