Brno háže do přehrady miliony. Lidi ale víc láká Jadran

05.01.2012 14:59 | Zprávy

Obora, Osada, Rakovec, Rokle, U kotvy. Tyto a další často romantikou zavánějící názvy znal kdysi každý Brňan. Jde o ještě pár léty populární místa kolem „brněnského moře, tedy Kníničské přehradní údolní nádrže, v brněnské hantýrce zvané „prýgl.“

Brno háže do přehrady miliony. Lidi ale víc láká Jadran
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Obora, Osada, Rakovec, Rokle, U kotvy. Tyto a další často romantikou zavánějící názvy znal kdysi každý Brňan. Jde o ještě pár léty populární místa kolem „brněnského moře, tedy Kníničské přehradní údolní nádrže, v brněnské hantýrce zvané „prýgl“.

 Ovšem, kdeže ty krásné časy jsou, kdy „na prýglu sosna betelně rumplovala“  (na přehradě nádherně svítilo slunce) a kocóři chytaly bronz ( a dívky se opalovaly).  Vodu přehrady začaly více než plavci okupovat nepříliš zdravé sinice a namísto ve Svratce si začali  Brňané stále častěji máčet nohy v jadranu. Obrovskými náklady a společným úsilím radnice i vědců se podařilo konečně vodu po několika létech vápnění, provozu provzdušňovacích věží a dalšími složitými kroky vyčistit. Ale ouha - život na její břehy se nevrátil. Kempy zkrachovaly, provozovatelé bister a letních osvěžoven sbalili krámky a začaly se věnovat úplně jinému podnikání, nebo se odstěhovali. „Bláhově jsem se domnívala, že když bude voda čistá, vrátí se lidé a zase bude kšeft. Nevím proč to tak není, ale založit si živnost na kšeftu u přehrady je sebevražda,“ potvrdila paní Božena, která se svým stánkem patřila kdysi mezi známé obchodníky na březích přehradního jezera. Dnes už na to kašle. Jedno to však není brněnské radnici, která se nehodlá se současným stavem jen tak smířit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Šimák

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: Potvrzeno, v CHKO Pálava se vyskytují šakali

22:08 AOPK: Potvrzeno, v CHKO Pálava se vyskytují šakali

Na snímcích z fotopasti v národní přírodní rezervaci Tabulová byli v jednom okamžiku zachyceni dva d…