Chobotnice u Stalina? Šílenství a zoufalství ODS, míní TOP 09

22.09.2010 13:09

ParlamentníListy.cz se zajímaly o to, jak je to s případnou stavbou kontroverzní Kaplického knihovny na Letné na místě bývalého Stalinova pomníku.

Chobotnice u Stalina? Šílenství a zoufalství ODS, míní TOP 09

MF Dnes totiž uvedla, že nynější představitelé ODS u architektovy manželky Elišky Kaplicky zjišťují, zda mohou počítat s její podporou. Podle deníku už vznikly i animované návrhy, jak by se blob na místě Stalinovy sochy vyjímal. Jeden z volebních lídrů pražské ODS Jan Kalousek uvedl, že s Kaplickou několikrát hovořil, aby si vyslechl její názor a získal o blobu informace.

Vede se diskuse, ale projekt je patrně v současnosti nerealizovatelný

„O celé věci vedeme vnitřní jednání a diskusi. V této chvíli vám nemohu sdělit průběžný výsledek," řekl ParlamentnímListům.cz předseda pražské ODS a jeden ze sedmi volebních lídrů Boris Šťastný.

Podle jiného zdroje z pražské ODS je však celá věc nesmysl a projekt se realizovat nebude, protože na něj nejsou peníze. Kapacity Klementina budou navíc dostačovat ještě několik let. Projet na místě bývalého Stalinova památníku by prý navíc odporoval výškovým normám U.N.E.S.C.O. A narušil by panorama v centru Prahy.

Zoufalství ODS

Předseda pražské TOP 09 František Laudát, který výstavbu Kaplického blobu na původním místě dlouhodobě podporuje soudí, že stavět knihovnu na místě bývalého Stalinova památníku je hloupost.

„Pokud je to pravda, tak je to šílenství a současně výraz zoufalství pražské ODS, která si myslí, že takto získá hlasy. Knihovna byla projektována na konkrétní místo, a nelze s ní šoupat sem a tam. Udivuje mě, že pražská ODS, která argumentovala, že by stavba narušila panorama, nyní přichází s tímto místem. Zde by byly porušeny výškové regulace," řekl ParlamentnímListům.cz Laudát.

Vyšehrad

Podobně nesmyslný je podle Laudáta i návrh Markéty Reedové z Věcí veřejných, že by se blob mohl vystavět na místě chátrajícího Paláce kultury na Vyšehradě. Zde by podle něho rovněž byly narušeny výškové regulace a bylo by narušeno panorama Vyšehradu.

Podle Laudáta by otázka výstavby blobu nemělo být tématem komunálních voleb, neboť se jedná o státní investici. Šéf pražské TOP 09 přiznává, že v současnosti projekt nemá šanci, protože v době škrtů na něj nebudou ve státní kase finanční prostředky a probíhá rekonstrukce Klementina. Projet podle něj zničila pražská ODS.

Ježek se veletočem ODS pobavil

Bývalý ředitel Národní knihovny a výrazný stoupenec Kaplického "chobotnice" Vlastimil Ježek se dle svých slov obratem ODS pobavil, protože prý z této strany projekt dříve podporovali pouze jedinci. O úmístění knihovny na místě Stalinova pomníku pochybuje, i když není vyloženě proti.

Podle něho finance na stavbu knihovny byly. Otázka byla pouze, kam se investují, zdali na novou knihovnu, či rekonstrukci Klementina. Ve srovnání s předraženými dálnicemi, tendry v armádě či ekologickou zakázkou znamenají náklady na stavbu knihovny podle něho pakatel. 

Prezident Klaus proti

„Projektu nadále fandím, ale jsem realista. Pokud ale stát řekne, že na stavbu knihovny peníze budou, vytvoříme pro něj se Zdeňkem Tůmou podmínky," dodal Laudát. Projekt Kaplického knihovny podporuje i lídr pražské sociální demokracie Jiří Dienstbier ml.

Velkým odpůrcem stavby „chobotnice" na Letné je prezident republiky Václav Klaus, který v nadsázce pronesl, že pokud by se měla Kaplického knihovna postavit, sám se po vzoru radikálních levicových ekologistů připoutá k bagru, aby tomu zabránil.

Čtěte také:
Tam, kde stál Stalin, chce pražská ODS Kaplického knihovnu
Kaplický v kurzu. Odpůrci prý nejsou komunisté a pitomci
Vidět Klause, jak se poutá k bagru a umřít, přeje si Bobek
Kaplického chobotnice je znovu ve hře. Blíží se volby
Exšéf knihovny: Nová budova musí stát, nejlépe Kaplického
Kaplického chobotnička? Proč ne, říká Besser

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

4:44 V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

Nedostatek antibiotik trápí značnou část Čechů. ParlamentnímListům.cz se ozval čtenář se svým příběh…