Ekonom: Kalouskovo zmrazení důchodů není jen tak. Vím, proč to dělá

28.02.2012 4:37 | Zprávy

Snížení až zmrazení valorizace důchodů má být jedno z mnoha opatření, kterými chce ministr financí Miroslav Kalousek zajistit pro státní pokladnu více peněz a tím snížit zadlužování země. Hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora však vidí za zmrazením důchodového růstu racionální a úmyslnou nahrávku soukromému sektoru, jak vytáhnout z důchodového účtu ještě více peněz. Další ekonom Karel Kříž ovšem oponuje: Kalouskovy kroky jsou správné, neboť země je skandálně zadlužená.

Ekonom: Kalouskovo zmrazení důchodů není jen tak. Vím, proč to dělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

Ještě nedávno pro ParlamentníListy.cz uvedl Kalousek, že na důchody vláda sáhne, až nebude-li už kde jinde brát. A je to tu. Snižování valorizace důchodů, vyšší než slibovaný růst DPH. Progresivní zdanění movitějších. Snižování paušálních daňových výhod živnostníků. To jsou opatření, kterými chce ministr financí Miroslav Kalousek řešit ekonomické zpomalení a nižší příjmy státního rozpočtu v budoucích letech.

My to říkali. A je to tu

„Ať to vezmu, jak to vezmu, Kalousek nastínil kroky, které se daly predikovat a my jsme je predikovali,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Vladimír Pikora. Poukázal na to, že spolu s Markétou Šichtařovou opakovaně varovali, že DPH nejen že poroste, ale patrně ještě více, než bylo slibováno.

„V knize Všechno bude jinak jsme už v loňském roce říkali, že očekáváme, že DPH bude růst s tím, že nikde není psáno, že by se ten růst měl zastavit na devatenácti procentech. Ten nárůst může být vyšší a nikde není psáno, že nebude vyšší než třeba dvacet procent, protože vláda bude mít s plněním státní pokladny problémy,“ varuje Pikora.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.