„V eurozóně budeme mít ve druhé polovině roku víceméně stagnaci. A to pochopitelně střední a východní Evropa pocítí, ve druhé polovině tohoto roku a hlavně pak na začátku toho příštího. Proto jsme také příliš nesnížili naše odhady růstu na tento rok - o nějaké 0,1 procenta - a podobně pro Česko a nebo Polsko. Je ale třeba brát v potaz, že tempo, s jakým ekonomika roste, se teď stabilizuje. Zpomalení pak bude výrazněji cítit ve druhé polovině roku a zejména pak na počátku roku 2012," řekl v rozhovoru pro Rádio Česko Günter Deuber.
Podle něho to přibrzdí ty sektory či oblasti, která jsou cyklická. „Prostě proto, že jsme po finanční a globální krizi zažívali cyklické oživení. Mezi tato cyklická odvětví patří mnohá technologicky průměrně náročná odvětví, jako je výroba aut a tak dále. A v těch patří Německo ke špičce," zmínil dále ekonom Raiffeisenbank.
Podle něj ovšem není Německo špičkou v technologicky nejnáročnějších oborech, ale střední Evropa, potažmo i Česko se na ně naopak soustředí. A i přesto i tady k ochlazení zájmu v roce 2012 dojde.
„K tomu bych dodal ještě jedno: V posledních několika letech se mluvilo o německém zázraku, o tom, jak Německo zvládlo udržet růst mezd na uzdě a tak dále. Je ale třeba asi uvědomit, že mu střední Evropa pomohla. Mnohé věci totiž pro něj vyrábí. Teď je to ale problém. Proto jsme také očekávaný růst pro střední Evropu snížili výrazněji než pro jihovýchodní Evropu, která stále trpí domácími problémy, něčím, co bych nazval domácími strukturálními problémy," řekl dále Deuber.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb