Gazdík k zatčení Ratha: Policie začíná něco dělat, blýská se na lepší časy

15.05.2012 14:47

Zatímco ČSSD v současnosti nemá dostatek informací, aby mohla celou vzniklou situaci kolem policejního zadržení Davida Ratha plně vyhodnotit, tak někteří poslanci mají jasno. Například podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka je dobře, že policie koná. Dle něj o likvidaci opozice určitě nejde.

Gazdík k zatčení Ratha: Policie začíná něco dělat, blýská se na lepší časy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v souvislosti se zadržením poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha prohlásil, že bude-li Rath obviněn ze spáchání trestného činu, měl by si pozastavit členství v ČSSD. Zároveň by měl rezignovat na funkci hejtmana, aby kauza nepoškozovala sociální demokracii.

Sobotka ovšem v rozhovoru pro Českou televizi také řekl, že sám nemá o věci příliš informací, a vyzval policii a státní zastupitelství, aby veřejnosti tyto informace poskytly. Proto žádá policejního prezidenta Petra Lessyho a ministra vnitra Jana Kubiceho, aby co nejrychleji veřejně a podrobně vysvětlili postup policie v celé záležitosti.

„Pevně věříme, že policie má vše řádně podloženo a zdokumentováno a že nehrozí, že by takto odstartovala předvolební kampaň ve středních Čechách. Pokud by se však skutečně prokázalo porušení zákona, řídí se ČSSD zásadou ´padni, komu padni´, která platí bez výjimek pro všechny členy,“ uvedli pak v tiskové zprávě předseda ČSSD Sobotka a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.  

SLEDUJEME Rathovo zadržení

To místopředseda strany Jiří Dienstbier se již vyjádřil ostřeji. Středočeský hejtman Rath by měl podle něj opustit všechny stranické a veřejné funkce, potvrdí-li se informace o jeho obvinění v souvislosti s uplácením.

"Pokud by se potvrdily ty informace, tak pak jediným logickým krokem je rezignace na jeho funkce, ať už stranické, nebo veřejné," uvedl pravděpodobný kandidát ČSSD na prezidenta Dienstbier. Podle něj bude v takovém případě Rathovi pozastaveno, stejně jako v ostatních případech, členství ve straně.  

Hejtman by měl podle Dienstbiera opustit také dolní komoru parlamentu. "Já si neumím představit, jak by mohl normálně fungovat v Poslanecké sněmovně. On sám naznačil, že tento krok zvažuje, aby nezatěžoval sociální demokracii. Myslím si, že by to byl solidní přístup," dodal Dienstbier.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík pak pro Českou televizi zmínil, že zpráva o zatčení Ratha je dobrou zprávou pro občany v tom smyslu, že policie začíná být funkční. „To, že je nyní zadržen vysoký představitel ČSSD, svědčí i o tom, že police začíná něco dělat a že se blýská na lepší časy,“ řekl Gazdík.

O likvidaci opozice podle něj nejde. „Likvidace opozice? To je směšné obvinění, navíc i proto, jestli měl Rath u sebe značnou sumu peněz,“ odvětil také Gazdík.

Rath měl mít u sebe až sedm milionů

Server Českápozice.cz totiž uvedl, že byl poslanec dopaden při přebírání několikamilionového úplatku, hovoří se o sedmi milionech. V takovém případě by mu podle trestního zákoníku hrozilo až dvanáctileté vězení.

Policie spolu s Rathem zadržela dalších osm lidí, podezírá je z poškozování zájmů EU, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. Obviněni byli zatím pouze někteří, avšak včetně Ratha.

Poslanecká sněmovna by měla o Rathově vydání k trestnímu stíhání hlasovat 5. června na své schůzi. „Kdyby ho nepotvrdila, Rath už nikdy nebude moct být pro to, proč je teď obviněn, stíhán. Ale zdá se, že jde o velkou a dlouho připravovanou policejní akci. Proto se domnívám, že k trestnímu stíhání vydán bude,“ poznamenal komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…