Právo ovšem podotýká, že s nápadem na zrušení tohoto benefitu přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Údajně uvedlo, že jde o „nesystémovou sociální dávku, která již ztratila své původní poslání" a to proto, že hornictví již prý není celoživotním zaměstnáním a dosud vyplácené dávky ZPH nemají podstatný vliv na zmírnění hmotných a sociálních důsledků spojených se změnou zaměstnání a úplně ztratily opodstatnění.
Proti nápadu vzít horníkům tento druh zdravotního příspěvku se ale postavil již aktivně hornický odborový svaz. Podle předsedy svazu Jana Sábela zrušení nepřinese prakticky nic.
"Pokud to přesto ve vládě a v parlamentu projde, budeme jednat se zaměstnavateli o nějaké náhradě. V této chvíli, kdy to je v připomínkovém řízení, to vidíme od ministerstva jako zbytečný výstřel do tmy, protože to neplatí stát, ale zaměstnavatel. Je to zbytečné štengrování, co si vláda může dovolit vůči zaměstnancům," tvrdí Sábel.
Z podzemí je odvelí ještě před splněním limitu
Právo připomíná, že již nyní se zaměstnavatelé snaží vyplácení příspěvku obejít. Havíře totiž z podzemí „odvelí" dřív, než naplní takzvanou expozici, což je limit, při kterém musí odejít na jinou práci, a tím získá nárok na tento příplatek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová