Jezeďácké království Slušovice se rozpadlo. Šéfa Čubu ale uznává každý

20.09.2011 8:06 | Zprávy

REPORTÁŽ Náhrdelník z různých průmyslových podniků obepíná i v současnosti městečko Slušovice. Přitom jde z velké části o pohrobky bývalého JZD Slušovice. Hospodářského zázraku, s jehož výsledky se bývalý režim chlubil široko daleko. „Za komunismu nám nadávali do kapitalistů, za kapitalismu do komunistů,“ popisují paradoxní vývoj Slušovic místní. Velká většina z nich v zemědělském družstvu pracovala. Z budoucnosti mají, i přes dost slušnou zaměstnanost, spíše obavy.

Jezeďácké království Slušovice se rozpadlo. Šéfa Čubu ale uznává každý
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Čuba
Městečko Slušovice se nachází v údolí a jednou z hlavních spojnic s okolím je čtyřproudová silnice zvaná Gorbačovka. Po rozebrání dotací na ni tehdejšími mocipány se vybudovala za peníze družstva v očekávání příjezdu otce perestrojky Michaela Gorbačova. Stále je na ní rušno. Právě s rozpadem komunismu se jako věž z písku rozpadl i fenomén JZD, poté Agrokombinát Slušovice. A takových nemovitých památek na dobu minulou se tady nachází nespočet. Pár chátrajících jakoby obžalovávalo megalomanství doby minulé.

„Proč se v Praze staví hotely a dálnice? U nás se nešlo systémem rozdělit si peníze, aby měl každý naditou peněženku, ale budovali jsme teritorium, kde by měli všichni vysokou životní úroveň," říká k tomu pro ParlamentníListy.cz strůjce slušovického zázraku František Čuba, jehož zde valná většina lidí stále uznává jako geniálního hospodáře a agronoma.

K tématu:
Slušovický šéf Čuba: Komunisté se zase dostanou do vlády

Návrat do minulosti

„Srdce každého pijáka si zcela jistě získá, pravá šest let stará slušovická whiska, prej už Vizovice balej vývoz slivovice, není šance proti značce Made in Slušovice," pěla dvojice písničkářů Miroslav Paleček a Michael Janík ódu na družstvo v rámci televizního pořadu Jedeme dál ze Slušovic, který se roku 1988 natáčel před zdejším Parkhotelem. Vždyť na konci osmdesátých let podnik procházel neskutečně úspěšným údobím. Podle některých zdrojů hospodařil s obratem sedm miliard, měl zisk 700 milionů korun a zaměstnával bezmála 7000 lidí. Podle jiných však daleko méně.

Krátká exkurze do minulosti Slušovic mluví za vše. Roku 1963 se stal předsedou zdejšího JZD František Čuba. Družstvo i tehdejší vesnici vyšvihl, co se zemědělství týče, na mezinárodní úroveň. „Jednou sem přijela parta a spletla si kravín s hotelem. Není divu, když v oknech kravína kvetly muškáty a vypadal jako luxusní ubytování," popisuje ParlamentnímListům.cz tehdejší hospodaření Věra Manďáková, která se v družstvu starala o exkurse. Družstvo se ale rozšířilo i o další obory. Jedním z nejznámějších byla výroba počítačů řady TNS, což znamenalo: „Ten Náš Systém." Druhý typ měl počeštělou klávesnici, kde enter znamenalo vezmi, a poslední typ už měl paměť velikosti 1 MB.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

13:21 Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

Finanční správa ČR informuje veřejnost o další vlně podvodných e-mailových zpráv, které se vydávají …