Kalousek: Ceny elektřiny můžeme dotovat z prodeje emisních povolenek

11.10.2010 11:41

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že by vláda mohla použít zdroje z prodeje emisních povolenek na kompenzaci růstu cen elektřiny v příštím roce, informují Novinky.cz.

Kalousek: Ceny elektřiny můžeme dotovat z prodeje emisních povolenek

Zdražování elektřiny v souvislosti s podporou obnovitelných zdrojů by v příštích letech mohly podle ministra financí Miroslava Kalouska kompenzovat zisky z prodeje emisních povolenek. Zároveň konstatoval, že v letech 2013 až 2020 by příjmy z prodeje emisních povolenek měly dosáhnout kolem 90 miliard korun.

Elektrická energie by měla příští rok zdražit v důsledku podpory obnovitelných zdrojů. Stát musí podle závazku EU do roku 2020 pokrýt z obnovitelných zdrojů 13 procent své spotřeby elektřiny. V lednu minulého roku bylo v Česku 1475 solárních elektráren, které do sítě dodávaly 65,7 megawattů. Za rok jejich počet stoupl na 10 145 a výkon je 693,6 megawattů. Další projekty se na poslední chvíli dokončují.

Energetický regulační úřad odhaduje, že se příští rok v důsledku podpory solárních zdrojů zvýší konečná cena elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro podniky o asi 17 procent. Vláda doposud přijala sérii kroků, díky kterým se v letošním roce nepostaví fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 700 MW. To znamená úsporu na podporách pro obnovitelné zdroje energie zhruba 7,8 miliardy korun.

Kromě zastropování podpory pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů prosadila vláda také rychlou legislativní změnu, díky které již od března 2011 nebudou mít nárok na podporu fotovoltaické elektrárny postavené na zelené louce. Dále vláda zrušila daňové prázdniny pro obnovitelné zdroje a lineární odpisy nákladů na jejich pořízení.

K věci:

ODS chce zarazit dvouciferný skok růstu cen elektřiny 

Za obří růst cen elektřiny nemohu. To Unie, myje si ruce Kalousek

Mládek (ČSSD): Zdražení elektřiny ODS neřeší. Raději hledá viníky

Foto: cez.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš by to jen okecával. Lži jeho i Pavla. Plukovník k volbám úplně jinak

13:41 Babiš by to jen okecával. Lži jeho i Pavla. Plukovník k volbám úplně jinak

Andrej Babiš by v případě vítězství postupoval stejně jako Petr Pavel, jen by to víc „okecával". Jeh…