Kalousek odmítl mateřskou. Paroubek jej nařknul z "vysílení"

24.02.2010 9:57

Poslanci schválili zvýšení mateřské. Kalousek varoval před zadlužením dětí maminek, kterým se má zvýšit mateřská. Paroubek naznačil, že Kalousek není úplně při smyslech. Komunisté chtějí na páteční schůzi protlačit vlastní, takřka identický návrh.

Kalousek odmítl mateřskou. Paroubek jej nařknul z "vysílení"

Na mimořádné schůzi Sněmovny se strhl lítý boj o zvýšení mateřské. Miroslav Kalousek (TOP 09) odmítl zvyšování mateřské na loňskou úroveň s tím, že se současná generace zadluží a fakticky dnešní mateřskou budou muset splácet děti maminek. Poslanci nakonec lidovecký návrh schválili, nyní putuje do Senátu a k prezidentovi. Sněmovna má však sílu případná veta přehlasovat.

"Pomáháme maminkám tak, že jim zadlužíme děti," hrozil od poslanecké tribuny v sále před hlasováním Kalousek. "Je vymalováno. Levicová hlasovací koalice je jasná," trpce dodal s tím, že zvýšení mateřské stejně projde.

Na Kalouskova slova reagoval okamžitě šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Pan poslanec už je poněkud vysílen poránu, ale to se někdy stává," neodpustil si šéf Lidového domu kousavou poznámku na adresu mítopředsedy TOP 09, že si údajně rád někdy přihne.

"Hovořit tady o hospodárnosti je cynismus," rozohnil se Paroubek s tím, že Kalousek "nejlepší ministr financí na světě" zadlužil nejvíce zemi v historii. Kritizoval i program TOP 09, že chce vybírat peníze za operace stustého střeva, nebo zubů. To Kalousek následně odmítl jako lež. A Paroubkovi oponoval, že se momentálně cítí mimořádně fit.

Vystoupil i středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath, který připomenul Kalouskovi aféru s armádními padáky a přejmenoval jej na "padákového Mirka".

Související: V pracovní době jsem se nikdy neopil, přísahal Kalousek

Paroubek pak vyzval předsedající sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS), aby se již začalo hlasovat. Ta to odmítla s tím, že je do diskuse přihlášena ještě celá řada poslanců. Petr Nečas (ODS) následně podotkl, že po spuštění televizních kamer si s obstrukcemi vystačí poslanci levice.

Komunisté kritizují ostatní

Rovněž komunisté využili schůzi ke své předvolební agitaci.Komunisté nenechali nit suchou jak na lidovcích, tak i na ČSSD. V případě obou stran zmínil poslanec Miroslav Opálka jejich hlasování v září 2009, kdy se o snížení mateřské hlasovalo v rámci Janotova úsporného balíčku.

„Proti zachování původní výše mateřské hlasovali Jiří Carbol, Jan Kasal, Cyril Svoboda i Jiří Hanuš. Pro byl jen Ludvík Hovorka," vyčetl lidovcům Opálka. Stejně jmenoval i socialistické poslance, kteří se klíčového hlasování v září zdrželi. „Mezi nimi byl i Jiří Paroubek, který nyní oslovuje voliče po celé ČR s tím, jak bojuje proti snížení mateřské," upozornil komunistický poslanec s tím, že jeho strana byla proti snížení mateřské jako jediná.

„Nechceme soutěžit o to, kdo bude první. Měli by ale projít oba návrhy. Je tu totiž ještě Senát a prezident," připomněl komunistický poslanec úskalí, která lidovecký návrh i po schválení ještě čekají.

Foto: Hans Štembera

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

8:44 Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

„Co snídáte?“ Právě tuto otázku si položili v uplynulých dnech poslanci Evropského parlamentu (EP) a…