"V tomto provedení to byl skutečně český vynález," říká pro ParlamentníListy.cz ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. Podle něj se sice otcové privatizace inspirovali v zahraničí, tak masový způsob provedení byl prý ale výhradně českým vynálezem. „Byl to velmi nestandardní způsob privatizace, který umožnil větší rychlost a minimální transparentnost přeměny vlastnických vztahů," dodává Dolejš.
Právě tento způsob byl podle něj kritizován z různých stran, přesto byl „propasírován" mocenskou koalicí, která měla zájem na tom, aby se to prosadilo co nejrychleji. „Vydělali na tom takzvaní «insajdři», tj. lidé, kteří mají in-side informace (informace zevnitř), a kteří pak v další privatizační vlně, zvané «drobní akcionáři plačte», na tom velmi vydělali," vysvětluje svůj postoj Jiří Dolejš.
Komunistická strana Čech a Moravy podle Dolejše nebyla proti privatizaci jako takové, ale nabízela alternativu, která by u malé privatizace vytvořila stabilnější sektor malého podnikání. „A pokud jde o situaci u velkých privatizací, tam byla důležitější kvalita vlastnických vztahů před rychlostí," dodává Dolejš ParlamentnímListům.cz. Podle něj se neměla velká privatizace provádět v tak velkém rozsahu a ne za ceny, za které proběhla. „Naši alternativě jsme říkali «demokratická varianta privatizace»," připomíná.
Na tuto alternativu, ale ani na návrhy, které tehdy prosazovala česká vláda, ke škodě země podle Dolejše nedošlo. „Otcové privatizace si pak samozřejmě mohli mnout ruce," říká komunistický poslanec. Zároveň připomněl, že ač bývá hlavní role přisuzována Václavu Klausovi, dal by spíše vůdčí roli pánům jako byli Dušan Tříska nebo Tomáš Ježek.
Podle Dolejše odplynulo z českého majetku díky této formě privatizace příliš mnoho peněz a majetku do soukromých kapes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká