„Prahu dnes čeká několik demonstrací. Svátek svatého Václava, který připomíná patrona české země, chtějí ke svým akcím využít nacionalisté, levicoví aktivisté i zastánci tradiční rodiny a křesťanských hodnot. Pražská policie chystá podle svého mluvčího odpovídající bezpečnostní opatření,“ informovala dnes ráno ČTK. Zpráva tak budila dojem, že si Praha snad připomíná nějaký den odbojářů či konec, nebo spíše začátek, nějakého válčení.
Jenže vše je jinak. Česko si pouze připomnělo smrt nejvýznamnějšího patrona české země, knížete Václava. Ve Staré Boleslavi proto kvůli připomenutí Svatého Václava proběhla svatováclavská mše, kterou celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka.
„Rázná připomínka toho, proč se tento svátek vlastně slaví, ale v naší společnosti chybí,“ připomněl v této souvislosti pro ParlamentníListy.cz sociolog Oldřich Zajíc. Podle něj proto tento svátek – pokud nespadne na víkendový den jako letos – lidé využívají spíše k odpočinku, k nákupům či řeší praktické věci v rámci života.
Lidem chybí vlastenectví a vztah k naší zemi
„Ale už tam není čas na takové filozofování a zastavení se. Víme, co se stalo s tradičními svátky jako jsou Vánoce a Velikonoce, kdy se z toho stal čistě konzumní svátek, a zejména Vánoce pak měříme podle toho, co kdo a za co utratil. Rozhodně by ale nebylo na škodu, aby i média šla příkladem a poukázala na události, jako je Den české státnosti, z různých úhlů pohledu. Proč o tom mluvím? Vidím to totiž na průzkumech. Ty vypovídají o tom, že český národ by chtěl být více vlastenecký a mít větší vztah k naší zemi,“ podotkl dále Zajíc. Podle něj je ale k tomu připomínka knížete Václava dokonce velkou příležitostí.
"Málo lidí využije tento den a jde třeba na Václavské náměstí, k soše sv. Václava. Ten důvod je prozaický. Historický kontext se učí na základních školách, ale nemyslím si, že by tento fakt i společnost vnímala jako nějakou zásadní věc pro dnešek a pro budoucnost. Jen když se nám to hodí, tak pak kontext používáme ve vztahu k našemu osobnímu a soukromému životu. Proto asi tady zvláště pro děti bude určitě atraktivnějším svátkem Halloween, byť to není český svátek, ale jde tady hlavně o to, aby se děti pobavily,“ zmínil sociolog a připomněl, že obdodné dny jako tento by se mohly také uchopit poněkud hravěji, třeba i podobně jako Halloween, kdy se děti oblékají do strašidelných kostýmů, chodí po domech s pořekadly a „koledují“ o sladkosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová