Elektronické losovadlo určovalo, které z firem se dostanou do finále soutěže, a budou tedy moci podat závaznou nabídku. Firma Allowance si na samotné losování najímala spřátelenou firmu Ve-Zak. Podle Miroslava Cáka, právníka stavební společnosti Skanska, se organizátoři losování vždy bránili krabičku otevřít a nechat kohokoli prověřit, jaký software ji ovládá. Natožpak změnit čísla, která uchazečům ještě před losováním přiřadili. Podle Skansky je to nepřímý důkaz, že se losování odehrávalo jen naoko. "Pak už mi zakázali, abych si tu krabičku byť jen vyfotil," vzpomíná ve vyjádření pro HN Cák.
Stížnost ÚOHS zamítl
Deník dodává, že zařízením protekly v zakázkách až tři miliardy korun. Svou roli sehrálo i v zakázkách vazebně stíhaného poslance Davida Ratha, když ještě v barvách ČSSD zastával post hejtmana Středočeského kraje. V souvislosti s Rathovou kauzou se kriminalisté zajímají i o majitele firmy Ve-Zak Otakara Čmelinského. Byl to právě on, kdo ovládal tajemné losovadlo. S novináři však odmítl mluvit. "Nemám co říct. Na shledanou," uvedl pouze. Losovací zařízení mu prý někdo ukradl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp