Mediální znalec má strach, co může odchod Drtinové a Veselovského z ČT znamenat

01.03.2014 17:35 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Kádrovací lehkost připomínající minulý režim, postřeh bývalého konzula zcela odtržený od reality a blábol o papeži Piovi XII. objevil v uplynulém týdnu v pořadu ČT24 Události, komentáře mediální odborník Petr Žantovský. Všímá si i přechodu moderátorů Daniely Drtinové a Martina Veselovského do projektu internetové televize, která může být předstupněm privatizace některého z kanálů České televize.

Mediální znalec má strach, co může odchod Drtinové a Veselovského z ČT znamenat
Foto: ReproFoto. ČT
Popisek: Daniela Drtinová

Duch kádrování minulého režimu zavanul na Petra Žantovského v souvislosti s odvoláním šéfa Státního pozemkového úřadu Petra Šťovíčka z funkce. „Na tom bylo zajímavé to zdůvodnění ministra zemědělství Mariana Jurečky, které zaznělo v pondělních Událostech, komentářích. Cituji: ´Protože se kontaktoval s takovými lidmi, jako je Rittig.´ Bez ohledu na to, abych hodnotil činy a životní roli pana Rittiga, tak mě na tom fascinuje ta kádrovací lehkost,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Nezpochybňuje ministrovo právo odvolat podřízeného pracovníka, ale udivuje ho, že ani nehledal nějaké profesní pochybení. „A novináři to po něm ani nechtějí. Jim nejen stačí tohle zdůvodnění, ale oni jsou za ně šťastní, protože je takové, kterému všichni rozumějí. Velmi jednoduše rozestavěné figurky na šachovnici, kde je jasně pojmenované zlo, a to se teď jmenuje Rittig, a každý, kdo se jen na vteřinu dotkne toho zla, tak je jím poznamenán, infikován a je zapotřebí ho zničit. To se přihodilo panu Šťovíčkovi, protože dal Rittigovi na oslavě narozenin nějaký obraz,“ připomíná Petr Žantovský.

V minulém režimu se také koukalo na to, s kým se člověk stýká

Kádrovací snadnost mu připadá trošku jako za komunistů. „Pan Jurečka se jistě urazí, ale to bych nechtěl, aby si ten příměr vzal osobně. Míním to tak, že když se lidé propouštěli do nějakých pracovních pozic, tak se posuzovalo nejen to, jaký mají názor na únor 1948, srpen 1968 a socialistické zřízení, ale i to, s kým se stýkají. Zda nesedí v hospodě u stolu s někým, kdo má protisocialistické řeči, zda nezahýbá manželce se sousedkou, jejíž bratranec emigroval do Spolkové republiky Německo. Já to teď zlehčuji, ale ten princip zůstává stejný,“ upozorňuje mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS:  Zadavatelé mají možnost zjistit údaje o dodavatelích ze třetích zemí

19:28 ÚOHS: Zadavatelé mají možnost zjistit údaje o dodavatelích ze třetích zemí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže aktualizoval své stanovisko „Možnost zadavatele definovat účast…