Ministr Dobeš odhalil: Krizi Bátora vyřešil Nečas. Kalousek nedělal nic

30.08.2011 14:57

ROZHOVOR Ministr školství Josef Dobeš v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že považuje kauzu Bátora a vládní krizi dohodou s Karlem Schwarzenbergem za definitivně uzavřenou a nemíní se k ní vracet. Pozitivní zprostředkující roli sehrál podle něho v jednáních premiér Petr Nečas. Obává se, že opravdová vládní krize může vzniknout kolem jednání o reformách. Prozradil také, jaké nové úkoly čekají Ladislava Bátoru v jeho nové funkci jeho vicekancléře.

Ministr Dobeš odhalil: Krizi Bátora vyřešil Nečas. Kalousek nedělal nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík uvedl, že současné řešení je dostatečné k tomu, aby ministři TOP 09 chodili na vládu, ale toto řešení považuje za neúplné a nadále bude požadovat odchod Ladislava Bátory z ministerstva školství. Jak to vnímáte?

Pro mě je podání ruky s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem naprosto závazné. My jsme si věci vyříkali a takto nastavili. Z výsledku jednání byl potěšen. V politice se často objevují šumy a každý má právo na své interpretace, na druhou stranu jsem přesvědčen, že v politice existuje hierarchie a jestliže se na něčem domluvím s předsedou strany, považuji to za závazné.

Čtěte také: Dobeš nejde na klub TOP 09. Letní divadlo s Bátorou prý skončilo

Čili tu dohodu s panem vicepremiérem Schwarzenbergem považujete za definitivní tečku za kauzou Bátora a vládní krizí?

Jednoznačně. Na tom jsme se shodli s panem předsedou Schwarzenbergem. Že je potřeba za tím letním představením udělat co nejrychleji tečku a věnovat se skutečně těm zásadním problémům a pracovat na jejich řešení ve vládě v plném složení, a ne pouze s náměstky nepřítomných ministrů.

Nepřehlédněte: Bátoro, my ti pokoj nedáme. TOPka syčí, Zelení jdou do ulic

Pan Gazdík také dnes ráno uvedl, že máte dnes přijít na jejich klub hovořit ke kauze Bátora...

Média zmiňovala, že tam mělo dojít ke grilování ministra školství. Včera jsme podáním ruky s panem Schwarzenbergem stvrdili, že tato krize končí. A řekl jsem mu, že další věci jsou již zbytečné a naše dohoda zněla, že se již s poslanci TOP 09 kvůli tomu nesetkám, neboť by to byl anachronismus a protahování krize, která skončila. Dnes jsem se nakonec dohodl s panem Gazdíkem, že přijdu na klub TOP příští týden, ale budeme se věnovat školským věcem. Nepředpokládám, že bychom se bavili o kauze Bátora. Ta je uzavřená.

SLEDUJEME téma: Ladislav Bátora  

Jak přijali dohodu poslanci Věcí veřejných?

Řešení bylo jednoznačně kvitováno a získal jsem pro něj podporu.

Hovořil jste po vyřešení krize také s panem prezidentem?

Ne. Výsledek jednání jsem sdělil panu premiérovi. S panem prezidentem jsem hovořil v pátek na Hradě, když jmenoval rektora a bavili jsme se spíše o odborných problémech, jako je vysoké školství a podobně.

Pan ministr Miroslav Kalousek uvedl, že tam, kde selhal premiér Petr Nečas, tak to za něj vyřešil svou autoritou vicepremiér Schwarzenberg. Je tomu tak?

Nevím, z jakých zdrojů čerpal pan Kalousek, protože já jsem absolvoval schůzky s panem premiérem a pan Kalousek u nich nebyl. Z pohledu mě jako přímého aktéra této kauzy byl u zrodu smírné dohody právě premiér Nečas a za to mu patří dík. V pátek jsme se potkali a nastavili jsme si s ním kompromisní, smírné kroky. Pan premiérem byl spoluhybatelem vyřešení krize po celou dobu. Celou situaci moderoval a byl na blízku našim jednáním s panem předsedou TOP 09 a byl o všem informován.

Po včerejším definitivním jednání jsem vše konzultoval s panem premiérem podobně, jako to s ním konzultoval i pan vicepremiér Schwarzenberg. I pan premiér udělal definitivní tečku za celou věcí, když řekl, že tato dohoda je i pro něho přijatelná. Čili jsem roli pana premiéra v celé věci vnímal jako velmi aktivní. Hned na začátku, když jsme se začali pro mě naprosto nepochopitelně o pana Bátoru s TOP 09 přetahovat, tak jsem zdůraznil, že jako partnery pro jednání vnímám pana premiéra a pana předsedu TOP 09. A průběh jednání a řešení to potvrdilo.

Kterou z proběhlých vládních krizí jste považoval za nejhorší?

Nejsem člověkem, který je dlouho politikem, nedržím se zuby nehty nějaké funkce, takže se přiznám, že jsem ty krize nevnímal nijak příliš dramaticky. I když mi hrozilo odvolání. A tato krize mi připadala ještě zvláštnější. Obávám se, a rád bych se mýlil, že opravdová vládní krize může tuto koalici ještě čekat.

Psali jsme: Hlasy ze zákulisí. Co může doopravdy být za kauzou Bátora

A kvůli čemu? Kvůli rozpočtu?

Tuhle krizi jsem vnímal jako určitou stagnaci a neposouvání se k těm nepříjemným věcem, které tuto koalici čekají. Očekávám, že všem nemusí být po chuti se pustit do těch nutných a často nepopulárních reforem. Ty reformní kroky jsou ve své většině ještě před námi. Čili opravdová krize může vzniknout tady, i když si to samozřejmě nepřeji.

K tématu: Bátora povýšil. Bude vicekancléřem ministra Dobeše

Pan Bátora zůstává na ministerstvu. Bude mít funkci vicekancléře. Na čem bude pracovat a bude pokračovat v nějakých započatých akcích?

Nyní, do 31. srpna, předá řízení personálního odboru a i ten hlavní úkol, kterým je optimalizace administrativy na ministerstvu školství, tedy snížení byrokracie na ministerstvu a jemu podřízených organizací o 23 procent. Další věc souvisí s tím, že od 1. prosince platí nový zákon o veřejných zakázkách. Čeká nás úkol centralizovat nákupy nejenom ministerstva, ale všech organizací přímo řízených. Musí dosáhnout toho, aby to bylo co nejefektivnější a transparentnější a byla zde maximální možná úspora.

K 30. září rušíme Úřad pro informace ve vzdělávání, což je naprosto zbytnělá organizace se 165 úředníky, kde by mělo nakonec zůstat zhruba 45 lidí. Část lidí přechází na Českou školní inspekci a část na ministerstvo, především ti, co zpracovávají statistiky. Pan Bátora musí zajistit, aby vše fungovalo, až přejdou ze Senovážného náměstí do Karmelitské ulice. To je ohromný úkol.

Čtěte také: Kníže prý vládní krizi považoval za skončenou. Ale rozmyslel si to

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

4:44 „Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

Na pláži splašky, jídlo kydlé jak prasatům. Nevyhovující hotely a pláže. Dle zástupců cestovních kan…