Místopředseda poslanců VV: Majetek církvi nevracet. Žádný asi nevlastnila

10.01.2012 12:17

Situace kolem církevních restitucí se může komplikovat. Místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Otto Chaloupka totiž pochybuje o tom, zda církev majetek, který se jí má vrátit, před únorem 1948 skutečně vlastnila. Byl by rád, aby se kvůli tomu sešel poslanecký klub a pochybnosti rozebral.

Místopředseda poslanců VV: Majetek církvi nevracet. Žádný asi nevlastnila
Foto: Věci veřejné
Popisek: Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka

Chaloupka pro ParlamentníListy.cz uvedl, že kdyby byl členem VR, hlasoval by proti restitucím. "Mám vážné pochybnosti o tom, že majetek, který se má církvi vrátit, církev opravdu vlastnila. Vyvlastněn byl totiž majetek církvi již za Josefa II. a byl jí dán pouze do správy. Byl bych rád, aby se kvůli tomu sešel poslanecký klub a věc vážně projednal. Abychom nevraceli něco, co církvi nikdy nepatřilo. Pokud se mýlím, tak se církvi omlouvám, ale opravdu mám vážné pochybnosti a nejedná se o malou částku, abychom to odmávali jen tak. Je třeba rozptýlit možné pochybnosti," řekl ParlamentnímListům.cz Otto Chaloupka.

"Osobně považuji svolání poslaneckého klubu VV za jediný možný postup, neboť jen a jen poslanci mohou rozhodnout," podpořil ho poslanec Martin Vacek.

"Pokud jde o názor kolegy Chaloupky, tak v naší straně má každý právo na svůj názor, tedy i on. Nejsem historik, nechť tito odborníci řeknou, jak to bylo s nabytím majetku církví. Jinak plně respektuji usnesení VR, případně poslaneckého klubu. Co však odsuzuji, je neustálá negativní kampaň médií proti VV," uvedl poslanec VV Jiří Štětina.

Člen poslaneckého klubu VV Josef Novotný uvedl, že nezkoumá, zda církve majetek opravdu vlastnily. "Vadí mi, že naši partneři se odvolávají na absolutní neměnnost závěrů komise, která neposuzovala rozpočtové souvislosti. Kdyby koalice zdanila konečně hazard, je po problému," dodal poslanec.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchody? „Za tohle hrozí konec v politice.“ Odhalen nový podvod

12:14 Důchody? „Za tohle hrozí konec v politice.“ Odhalen nový podvod

Důchody jsou časovaná bomba a kdo z politiků se dotkne důchodové reformy, prohraje volby či skončí v…