Nelegální kácení na Šumavě: Tvrdá lekce pro vedení parku, raduje se aktivista

05.03.2012 18:21 | Zprávy

Kácení na Šumavě bylo nezákonné. Tak zní stanovisko veřejného ochránce práv k případu Šumava, který letos na několik týdnů zaměstnal česká média. Podle šéfa Hnutí DUHA Koteckého jde o tvrdou lekci správě národního parku a Inspekci životního prostředí. Odpůrci zásahu mají nyní velkou šanci uspět u soudu, shodují se přední české právničky. O verdiktu veřejného ochránce práv informoval internetový deník Aktuálně.cz.

Nelegální kácení na Šumavě: Tvrdá lekce pro vedení parku, raduje se aktivista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boj za záchranu Šumavy

Aktivisté připoutaní ke stromům, policie odvádějící mladé lidi z lesa, kterým zní motorové pily těžařů, obhajoba zákroku ze strany zástupců NP Šumava, starostů okolních obcí i ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS). Asi tak vypadaly první stránky novin i televizní obrazovky v týdnech, kdy bylo v šumavských lesích i přes deštivé počasí velmi horko. Nyní získali odpůrci kácení kůrovcem zasažených dřevin velmi pádný argument pro svůj postup proti vedení NP i ministerstvu samotnému.

Správa NP prý neměla před kácením patřičné studie

Podle ombudsmana Pavla Varvařovského došlo kácením k porušení zákona. "Správa Národního parku Šumava nedisponovala nutnými povoleními dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Získání povolení před prováděním samotné činnosti však bylo dle právních předpisů nutné," konstatuje zpráva, kterou má prý Aktuálně.cz k dispozici. Zásadním zádrhelem, který měl motorové pily těžařů zastavit, je podle ombudsmana biotop vzácných druhů, například tetřeva hlušce. NP měl mít k dispozici studii o dopadu těžby na chráněné druhy, ve skutečnosti jí ale nedisponoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Středočeští celníci se zaměřili na dlužníky

7:16 Celní správa: Středočeští celníci se zaměřili na dlužníky

Celní úřad pro Středočeský kraj uspořádal ve čtvrtek 18. června kontrolní akci na dálnici D8, při kt…