Obce neláká převzetí opuštěných domů, chybí jim peníze na opravu

23.10.2011 11:56 | Zprávy

Většina měst v České republice není nadšená vládním návrhem občanského zákoníku, podle kterého by opuštěné nemovitosti, o které se majitel více než deset let nestará, připadly obci. Starostové a zástupci radnic, které ČTK oslovila, se obávají nedostatku peněz na jejich případnou rekonstrukci či demolici. Ti, co návrh vítají, by ho pak využili spíše jako tlaku na vlastníky nemovitosti, aby se o svůj majetek začali starat.

Obce neláká převzetí opuštěných domů, chybí jim peníze na opravu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Zákoník má v příštím týdnu schvalovat sněmovna. Poslanci chtějí, aby uvedené nemovitosti připadly nikoli obci, ale státu. Podle většiny představitelů radnic panuje kolem návrhu také řada nejasností. Otázkou je, kdo a jak definuje, co znamená, že se deset let nestará, podotýká mluvčí magistrátu v Karlových Varech Jan Kopál. Ve městě je podle něj několik objektů, které už řadu let zejí prázdnotou a jsou i ve špatném stavu. Patří mezi ně například budova bývalé spořitelny na Divadelním náměstí, bývalá vojenská správa v dolních Bohaticích (Orlov) či hotel Brix v Rybářích.

Majitelé musí nést odpovědnost

U všech těchto budov je vlastník znám, pokud je potřeba například provést zabezpečovací práce, obvykle to po výzvě učiní. "Stará se takový vlastník o svůj objekt, nebo ne? Kdo a jak určí úroveň 'nestarání', která převáží ústavní ochranu vlastnictví? Je staráním se denní provoz, nebo občasný provoz, nebo to, že majitel budovu pouze navštíví jednou za rok? To z navrhovaného ustanovení nijak nevyplývá," uvedl Kopál. 

"Z pohledu veřejné bezpečnosti je to určitě dobrý návrh, protože by se tak dalo předejít dalším tragédiím. Převzetí zchátralé budovy by s sebou ale samozřejmě přineslo náklady na její opravu," uvedl například náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS). Proto bude podle něj důležité, zda si obec či město bude moci vybrat, zda o nemovitost stojí, nebo ji odmítne. Podle náměstka ústeckého primátora Jana Řeřichy (ODS) je současně potřeba řešit zodpovědnost stávajících majitelů a výrazné, minimálně krytí nákladů, spojených s nápravou stavu, z rozpočtu státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

A co že bude mít Bulharsko EURO?

Co dobrého to občanům přinese? Stačí se podívat třeba na Chorvatsko, které kvůli přijetí EURA podražilo - nejen pro turisty, ale i pro místní. A jestli si tak chcete brát příklad z ostatních, proč si ho neberete i v tom, jaká je téměř ve všech ostatních členských státech životní úroveň a jaká je u n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Návrh na obžalobu 10 fyzických a 16 právnických osob

19:28 Policie ČR: Návrh na obžalobu 10 fyzických a 16 právnických osob

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCO…