Obchodní řetězce často prodávají šlendrián, míní europoslanec

09.01.2012 17:54 | Zprávy

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) v dnes v křesle hosta Dvaceti minut Radiožurnálu na Českém rozhlase prohlásil že nadnárodní řetězce začasté lidem prodávají nekvalitní potraviny. Mnohdy jde o potraviny, které si u výrobců samy řetězce objednaly proto, aby dosáhly větších zisků. Výrobci potravin a zaměstnanci supermarketů se se však síly nadnárodních koncernů bojí a odmítají si stěžovat veřejně. Ale, co má pak dělat obyčejný zákazník?

Obchodní řetězce často prodávají šlendrián, míní europoslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu

Občané České republiky často nakupují potraviny jen a pouze podle jejich ceny. Činí tak i navzdory upozorněním, že nízká cena odpovídá také nízké kvalitě výrobků. Dají se někdy Češi přesvědčit, že se vyplatí připlatit si za kvalitu? Europoslanec Pavel Poc (ČSSD má za to, že otázka nestojí takto jednoduše.

„Hrozně rádo se říká, že Západ k nám dováží to nejhorší, ale tak tomu úplně nění. Firmě zkouší tyto výrobky uplatnit všude. I na Západě,“ prohlásil europoslanec.

Začarovaný kruh a královská moc médií

Faktem je že Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila při kontrolách asi 15 procent nekvalitních potravin. Háček je v tom, že řetězce se s případnou pokutou od tohoto dozorovacího orgánu snadno vyrovnají např. tím, že ji přenesou na bedra výrobců, u nichž si výrobu potravin objednávají. A proč podniky vyrábějí méně kvalitní potraviny a proč je supermarkety kupují. Odpověď je podle Poce nasnadě. Kvůli zisku.

„Náklady na výrobu potravin klesnou, ale marže zůstane stejná a firma vydělá. Dochází také k výrobě nekvalitních potravin, které si objednávají nadnárodní řetězce. Pokud by se to patřičným výrobcům nelíbilo, napříště od supermarketu nedostanou zakázku a ocitnou se ve velkých problémech,“ dodává europoslanec.

Europoslanec se dále domnívá, že existuje pouze jediná síla, která by mohla řetězce donutit ke změně zavedených postupů, touto silou jsou prý média. „Jediné, čeho se ty řetězce bojí, je medializace tohoto problému a tady mají moc média.

V Evropském parlamentu schází vůle k řešení problému

Z pozice europoslance v pořadu Poc prohlásil, že jsme oslabili vlastní legislativu určenou k ochraně českých potravin ve chvíli, kdy jsme slaďovali patřičné zákony s právem EU. Nikdo nás k tomu ale nenutil. Je také možné vrátit se zpět k původní národní legislativě, pokud je přísnější, než ta evropská.

Závěrem však trochu smutně dodal, že v Evropském parlamentu schází vůle na řešení problému s ošizenými jogurty či uzeninami. Tady nezbývá, než aby zakročily patřičné orgány jednotlivých členských států a pokusily se zjednat nápravu. Obloukem se však vrátil k tomu, že případné sankce řetězce mohou převést na bedra výrobců. Proto mohou současnou situaci změnit jen média patřičným zviditelněním problému.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

9:45 Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

Objednal si ministr Rakušan v Bruselu článek proti Andreji Babišovi? Sám expremiér to naznačuje a me…