Odbory se nedohodly s Dobešem na platech učitelů. Hrozí stávka?

23.11.2011 18:23

Školské odbory se dnes nedohodly s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) na nové platové tabulce pro učitele. Novinářům to po dnešním jednání řekl šéf školských odborů František Dobšík. Vadí jim hlavně zrušení tzv. věkového automatu, podle nějž měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat. O změnách chtějí odbory ještě jednat s ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) a premiérem Petrem Nečasem (ODS). O případných protestech budou odbory mluvit příští týden na poradě regionů.

Odbory se nedohodly s Dobešem na platech učitelů. Hrozí stávka?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-ministr školství Josef Dobeš

"My máme ohlasy z krajů, že to vnímají jako nespravedlnost," uvedl Dobšík. Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Zatímco dříve se učitelům podle délky praxe automaticky navyšoval plat, teď má o zařazení do příslušné stupnice, a tím pádem i o navýšení platu, rozhodovat ředitel školy.

Věkový automat? Už jen učitelé

"On může mít teoreticky o 4500 méně, může mít těch 20 tisíc," dodal Dobšík. Právě 20 tisíc korun je totiž minimální učitelský plat určený pro začínající pedagogy. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25 150 korun.

Věkový automat už mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen. Podle Dobšíka mají ale signály od jiných odborových svazů, že tento krok poškodil mnoho pracovníků, kteří za stejnou práci berou nižší plat než jejich kolega. Do tarifů půjdou příští rok čtyři miliardy korun. Podle ministerstva by se tak kantorům měl navýšit plat o 500 až 1500 korun. Dobšík ale upozornil, že průměrně půjde o 750 korun.

Čtěte více:

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Navrácení Ukrajinců

Proč by měli Ukrajinci, kteří už na Ukrajině nežijí třeba 20 let jít nyní za Ukrajinu bojovat? Nebo i ti, co jít bojovat nechtějí z jakýchkoliv důvodů, proč je nutit? Navíc nechápu to, že nejdřív jste vehementně podporovali přijetí uprchlíků z Ukrajiny a teď je zas tlačíte k návratu. Zamýšlel jste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury přijímá nominace na Státní ceny za rok 2024

16:08 Ministerstvo kultury přijímá nominace na Státní ceny za rok 2024

Ministerstvo kultury přijímá návrhy na udělení ceny v oblasti literatury, překladu, divadla, hudby, …