Ostravští úředníci vyrazili kvůli černé práci do terénu. Byli v šoku

01.10.2011 8:18 | Zprávy

Až pět lidí nelegálně pracujících v jednom restauračním zařízení v Moravskoslezském kraji odhalili kontroloři krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Ostravě. Ti se začali soustředit na nelegální zaměstnávání, které na severu Moravy jen kvete. Zakročit proti němu se tak rozhodli v terénu.

Ostravští úředníci vyrazili kvůli černé práci do terénu. Byli v šoku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

„To byl nejkřiklavější případ za celou dobu, co fungujeme jako krajská pobočka a kontrolujeme šest okresů: Bruntál, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Karvinou, Opavu a Ostravu," řekla ParlamentnímListům.cz Šárka Petrová, vedoucí kontrolně právního oddělení krajské pobočky Úřadu práce ČR v Ostravě. Podle jejích slov kontroly většinou objeví v restauračních zařízeních jednoho až dva ilegální pracovníky: „Možná bychom na stavbách našli více nelegálně zaměstnaných, ale vzhledem k tomu, že v této nové struktuře fungujeme teprve od dubna letošního roku, zatím takovou zkušenost nemáme."

  • Politolog: Ne chudoba, nezaměstnanost způsobuje problémy

  • Za prvních pět měsíců od změny struktury Úřadu práce České republiky se krajští kontroloři soustředili zejména na nelegální zaměstnávání. „Od 1. dubna jsme provedli 785 kontrol. Uložili jsme 144 pokut v celkové výši 2 677 tisíc korun," dodala Šárka Petrová. Kontrolní činnost se podle ní zaměřuje nejenom na nelegální zaměstnávání, ale také na kontrolu agenturního zaměstnávání, plnění povinného podílu zaměstnávání občanů se zdravotním postižením u zaměstnavatelů s více než 25 zaměstnanci, na diskriminaci před nástupem do zaměstnání, zaměstnávání cizinců, občanů EU atd.

    „Při mimořádné kontrolní akci, která se konala v červnu a červenci v restauračních a ubytovacích zařízeních, jsme provedli 440 kontrol. Odhalili jsme 117 nelegálně zaměstnaných občanů, z toho jen 54 bylo z uchazečů o zaměstnání evidovaných na zdejší krajské pobočce," doplnila Petrová. Upozornila na to, že i ten, kdo není evidován na úřadu práce, ale pracuje bez smlouvy, porušuje zákon.

    „Bez řádně navázaného pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy se u nás pracovat nesmí. Pokud zaměstnavatel neuzavře s občanem smlouvu nebo dohodu, dopouští se správního deliktu tím, že umožní výkon nelegální práce. Zatímco občan může dostat pokutu až 10 000 korun, zaměstnavatele to může postihnout daleko více. Od roku 2009 je mu možné uložit až pětimilionovou pokutu. Při ukládání pokut samozřejmě přihlížíme ke všem okolnostem, za jakých k porušení pracovněprávních předpisů došlo. Ale věřte, že pro mnohé malé firmy může být i desetitisícová pokuta doslova likvidační," uvedla vedoucí kontrolně právního oddělení ostravské krajské pobočky úřadu práce pro ParlamentníListy.cz.

    Tento článek je uzamčen

    Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Anna Vidiševská

    Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

    koncesionářské poplatky

    Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

    4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

    Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…