Palivový kombinát Ústí: Ropa na jižní Moravě ohrožuje zdraví obyvatel

16.09.2011 13:13 | Zprávy

Likvidace starých ropných vrtů a sond na Hodonínsku je prý bezpodmíněčně nutná. Vrty, které vznikaly od třicátých let minulého století, a které nejsou z hlediska dnešních standardů bezpečně zajištěné, prý pro místní zdroje pitné vody představují extrémní riziko. Uvádí to zástupci státního podniku Palivový kombinát Ústí v reakci na tvrzení hodonínského geologa Rudolfa Jiříčka. Ten tvrdí, že většina vyvrtaných průzkumných sond v tzv. CHOPAV Kvartér řeky Moravy opětovnou likvidaci nepotřebuje, pro své okolí totiž riziko nepředstavují. Místopředseda Věcí Veřejných Tomáš Jarolím, který s Jiříčkem spolupracuje, chce o prověření celé zakázky požádat přímo premiéra Petra Nečase.

Palivový kombinát Ústí: Ropa na jižní Moravě ohrožuje zdraví obyvatel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekotendr v Hodoníně

Podle Jiříčka je třeba z procesu likvidace vyřadit většinu sond, které zachytila pouze vodu. To samé prý platí i v případech, kde se podařilo najít ložiska plynu. Ten je ale dávno vytěžený, od něj kontaminace také nehrozí. Zbývají tak vrty, které narazily na ropu. Rozhodně jich ale podle Jiříčka nejsou stovky, které se stát chystá zlikvidovat. "Nebo také téměř tisícovka, kterou v mé přítomnosti zmínil bývalý ředitel Moravských naftových dolů Stanislav Benada s tím, že detaily mi raději nesdělí, abych toho nezneužil. Rozumějte nezveřejnil mrhání veřejnými prostředky nebo také zbytečné zalévání sond, které šedesát let neohrožovaly své okolí, tunami betonu," tvrdí Jiříček.

ParlamentníListy.cz exkluzivně psaly:
Jarolímův svědek: Stát nalévá miliardy do ekotendru zbytečně

Nafta je prý cítit i při okopávání zahrádky

Náměstek ředitele Palivového kombinátu Ústí (PKÚ) pro oblast zahlazování následků hornické činnosti Igor Němec ale tvrdí pravý opak. A předkládá čísla. Podle nich jsou neodpovídajícím způsobem zlikvidované vrty na Hodonínsku tikající bombou, která vzhledem ke koncentraci ropy v podzemních vodách představuje nesmírné zdravotní riziko pro místní obyvatele. "Chodí za námi místní obyvatelé, kteří projevují uspokojení nad tím, že se konečně začalo něco dělat. V některých místech stačí jen kopnout do země při obdělávání zahrádek a normálně cítíte ropu," popisuje stupeň kontaminace ředitel PKÚ Petr Lenc.

Při otevírání nalezených, neodpovídajícícm způsobem zlikvidovaných sond občas pracovníci najdou překvapivé věci. V době socialismu prý nebylo zajištění vrtů mnohdy prováděno vůbec, a pokud ano, tak velmi laxním způsobem. "Tuto skutečnost dokládají výsledky již provedených relikvidací, při kterých byl ověřen v některých případech zához zeminou a cizorodým antropogenním materiálem (táhlice, dřevo, řetězy, hydraulické hadice apod.) nebo nedostatečná kvalita cementace obzorů. Při odkrytí uřezaných, upálených nebo ustřelených zhlaví starých sond docházelo v řadě případů k samotoku ložiskových médií - vysoce mineralizované vody s ropou," popisuje situaci Němec.

Sledujeme téma Ekotendr

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Plavební komora Hořín je nově vybavena čekacím stáním pro malá plavidla

16:08 Ředitelství vodních cest: Plavební komora Hořín je nově vybavena čekacím stáním pro malá plavidla

Malá plavidla, čekající na proplavení u hořínských plavebních komor u Mělníka, se mohou pohodlně a b…