Pirát Bartoš: Pokud nechceme krvavou revoluci, tak musíme systém hacknout

31.05.2012 17:52 | Zprávy

Pokud čeští piráti nechtějí krvavou revoluci, tak musí společenský systém "hacknout" a tím ho rozbít. To si myslí analytik, překladatel a předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. „Lidi ve standardních politických stranách změnu nenajdou. Jsou v letargii, depresích, a aby začali myslet, tak je člověk musí něčím praštit,“ řekl pak k tomu Bartoš v pořadu Krásný ztráty. V televizním baru u Michala Prokopa mu oponoval výtvarný umělec Krištof Kintera, žák někdejšího šéfa Národní galerie Milana Knížáka.

Pirát Bartoš: Pokud nechceme krvavou revoluci, tak musíme systém hacknout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expředseda České pirátské strany Ivan Bartoš

Leccos nasvědčuje tomu, že naši společnost 21. století čekají velké změny. Globalizovaný svět propojený digitálními informačními technologiemi generuje nová témata, názory, konflikty. Jejich představiteli se v polední době stávají ať už neformální komunity jako třeba mezinárodní hnutí Anonymous, nebo formální komunity, jakou se stala Česká pirátská strana. Té šéfuje analytik a překladatel Ivan Bartoš.

„Není to anarchie,“ vyslovoval pak nejčastěji Bartoš tuto středu v pomyslém baru u Michala Prokopa. Zdatným sekundantem mu pak byl výtvarník a umělec Krištof Kintera. Ten patří mezi nejvýraznější výtvarné umělce současné doby. Zabývá se převážně konceptuálním uměním a jeho originální sochy a objekty se často hýbou, mluví, křičí, zpívají, nebo dokonce tlučou hlavou o zeď.

„Kvůli tomu, že ten chlapeček tluče silně o zeď, jsme museli sochu třikrát přesunout. Napřed ten hluk vadil lidem ve studovně městské knihovny, pak ajťákům. Tak jsme vytvořili umělou zeď a tlučení o zeď jsme stáhli na každou čtvrt hodinu,“ řekl Kintera ke svému poslednímu dílu, vystavenému v již zmíněné městské knihovně v Praze.

Revoluce pro mne není prim

 „My máme mnohé věci společné, ale revoluci neděláme. U mne ta provokace není prim, to bych dělal větší skandály. Ale co je vlastně dnes provokativní?“ otázal se řečnicky o chvíli později Kintera. Reagoval tím na slova Bartoše, jenž jako správný pirát společnost rád provokuje.

„My jsme ale název piráti nevymysleli. Byli jsme tak označeni. Ae pak se to chytlo, neboť byli natočení Piráti z Karibiku a další filmy na toto téma. Stačí ale překonat společenská klišé, že pirát je něco špatného,“ vysvětlil pak Bartoš ke své domovské straně, která je prý těmi „starými strukturami“ brána jako něco špatného.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

16:26 MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

Pražští radní v pondělí schválili vyhlášení pilotního dotačního programu pro oblast herního vývoje p…