Pospíšil podá další kárné žaloby kvůli chodu soudu v Litoměřicích

05.12.2011 15:51

Ministerstvo spravedlnosti při prověrce u Okresního soudu v Litoměřicích našlo další chyby, spočívaly zejména v nedodržení lhůt. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podá kárné žaloby na předsedkyni Václavu Porubiakovou a místopředsedkyni Janu Márovou. Právě Márová často chybovala ve lhůtách, například dvakrát nezákonně překročila délku vazby u mladistvých podezřelých. Pospíšil požádá kárný senát o její odvolání z funkce. Porubiakové ministr vyčítá "šlendrián" při řízení soudu.

Pospíšil podá další kárné žaloby kvůli chodu soudu v Litoměřicích
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Jiří Pospíšil

Policie už několik týdnů stíhá kvůli uplácení dva litoměřické soudce Josef Knotka a Ladislava Jelínka. Stíhání čelí také soudní úřednice a muž, který chtěl dosáhnout ovlivnění konkrétní kauzy. Právě kvůli tomuto případu rozhodlo ministerstvo o prověrce, na níž se podílela také Bezpečnostní a informační služba (BIS). Prověrka podle Pospíšila ukázala, že problémy začínají u vedení soudu.

Ministerstvo prověří ivedení krajského soudu v Ústí nad Labem

Ministerstvo prověřilo 62 spisů na trestním úseku. Zjistilo často až mnohonásobné překročení lhůt pro nařízení hlavního líčení a vyhotovení rozsudku. Velkou část chyb má na svědomí Márová.

Márovou i Porubiakovou Pospíšil zprostí funkce soudce, dokud se nerozhodne o kárné žalobě. Nevyloučil ani to, že v kauze padnou trestní oznámení. Ministerstvo prověří také vedení krajského soudu, které špatný chod soudu v Litoměřicích neřešilo.

O litoměřickém soudu se začalo hovořit koncem října, kdy skončili v cele předběžného zadržení Knotek a Jelínek. První je od té doby ve vazbě, druhý na svobodě, ovšem dočasně zproštěn funkce soudce. Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty.

Společně s nimi je stíhána i soudní zapisovatelka a muž, který je chtěl uplatit, a ovlivnit tak jeden z případů řešených u litoměřického soudu. Podle dnešních Lidových novin (LN) jde o podnikatele a radního nedalekých Brozan nad Ohří Antonína Kühna. Podle LN Kühn přes Kotka zařídil, že Jelínek urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody. V druhém případě Knotek údajně schoval spis muže, jemuž hrozil nástup do vězení. Spis si nechal ve skříni do doby, než vypršela lhůta pro rozhodnutí o nástupu do výkonu trestu.

Související:

Pospíšil zprostil funkce dva stíhané litoměřické soudce

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Datová schránka- dotaz

Dobrý den, nevíte proč já, 77letý důchodce (nepodnikám, nejsem občanský aktivista, pouze jsem povinně ze zákona v tzv. "podivném" SVJé) jsem se z draze zaslané doručenky dověděl, že mi zřídili Dat. schránku- důvod, žeby svého času nový OP ????. Pokud jsem pochopil z jiných "povídání", bude mi aktivo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plaťte kryptoměnou. Česká firma TENT.com vám na to dá kartu

17:14 Plaťte kryptoměnou. Česká firma TENT.com vám na to dá kartu

Na trh vstupuje první ryze česká společnost TENT.com, díky jejíž aplikaci a fyzické kartě budou moci…