Před 15 lety si Češi poprvé zvolili senátory

21.11.2011 9:45 | Zprávy

Před 15 lety, 22. listopadu 1996, začalo druhé kolo historicky prvních voleb do Senátu České republiky. Nejvyšší počet mandátů poněkud paradoxně obsadila ODS, která patřila k největším odpůrcům zřízení horní parlamentní komory. Existence dvoukomorového parlamentu byla obsažena v ústavě už od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993.

Před 15 lety si Češi poprvé zvolili senátory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Vleklé spory politiků o to, zda má být Senát vůbec zřízen, případně jakou má mít funkci, ale vedly k tomu, že fakticky byla horní komora ustavena až s tříletým zpožděním. První volbu senátorů, která byla výjimečná tím, že ve hře bylo všech 81 mandátů, poznamenala nízká volební účast. K prvnímu kolu na podzim 1996 přišlo jen něco málo přes 35 procent oprávněných voličů. O týden později dorazilo k urnám dokonce pouhých 30,6 procenta voličů.

Zaniklá ODA získala hned sedm senátorů

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Evropská unie si z našich peněz dělá bankomat

Souhlasím s tím, co tvrdíte, bohužel situace u nás je podle mě stejná. Stát podle mě není dobrý hospodář a nač u nás potřebujeme tolik politiků za takové peníze? Vždyť o řadě z vás není ani slyšet a řada z vás si práce poslance plete s cestovkou. Nebo to tak podle vás není?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bylo to domluvené.“ Vážný otřes v bitcoinové kauze

5:00 „Bylo to domluvené.“ Vážný otřes v bitcoinové kauze

Kolem bitcoinové aféry na povrch vyplouvají další skutečnosti a nezodpovězené otázky. ParlamentníLis…