Prý je to jasné: Klaus zničí vládu, ničemu se nedivte

24.09.2012 15:55

Důchodovou reformu v nynější podobě a v tomto čase považuje prezident Václav Klaus za hazard, a proto zákony k ní vetoval. Politolog Jiří Pehe označuje tento jeho krok za zásah na solar plexus vládní koalice, protože jde o jeden z jejích stěžejních reformních zákonů. Jan Bureš k tomu uvádí, že prezidentovy argumenty pro veto jsou rozumné a lze s nimi souhlasit.

Prý je to jasné: Klaus zničí vládu, ničemu se nedivte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Chybějícím konsensem v odborné sféře, na politické scéně i ve veřejnosti zdůvodnil prezident Václav Klaus, proč se rozhodl vetovat zákony k důchodové reformě. Varoval, že silové protlačení této klíčové změny Parlamentem nedává dobrou perspektivu pro její dlouhodobou udržitelnost a pro stabilitu podmínek v příštích možných politických konstelacích.

„Já jsem to očekával zejména proto, že prezident Klaus spustil už před nějakou dobou masívní ofenzívu proti vládní koalici Petra Nečase. A to veto z jeho strany je zásahem na solar plexus vládní koalice, protože on ví, že to pro ni byl stěžejní reformní zákon. Naopak mě minulý týden překvapovalo, že už se důchodová reforma brala za hotovou věc a v novinách vycházely tématické stránky, jak bude fungovat,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe.

Hrozilo zrušení od ČSSD i blamáž z malého zájmu

Považuje to za další ránu Petru Nečasovi, protože pro vládu nebude bez problémů sehnat pro přehlasování prezidentova veta znovu stojedničkovou většinu. „Už takhle se někteří z rebelujících poslanců v ODS nechávají slyšet, že by se důchodová reforma měla přinejmenším odložit, protože v současné podobě není ufinancovatelná,“ připomíná Jiří Pehe, že rebelanti nesouhlasí s tím, aby se důchodová reforma financovala ze zvýšení daní.„Když jsem si přečetl celou argumentaci, tak nemůžu než s ní souhlasit. Tam skutečně existovalo nebezpečí, že až by přišla sociální demokracie k moci, tak by ten systém mohla výrazně změnit. A v současné ekonomické situaci ještě hrozila velká blamáž i v tom smyslu, že by se do soukromého pilíře přihlásilo málo lidí i s ohledem na to, že v zemích, kde ho zavedli, od něj zase ustupují,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Bureš.

Ještě víc by se oslabila autorita státu, která je už tak chabá

Ten byl sice vetem překvapen, ale prezidentovy argumenty vnímá jako rozumné. „Je možné, že tím může chtít útočit na Nečasovu vládu, ale tak úplně bych mu to nepodsouval. Jde o tak klíčovou reformu, že by opravdu mělo jít o výsledek širšího konsensu s opozicí. Pokud nemá ani podporu veřejnosti, tak by to celé mohlo zkrachovat de facto už na začátku, a tím by se ještě víc oslabila autorita státu, která je už takhle hodně chabá,“ upozorňuje Jan Bureš.

Ačkoli Jiří Pehe vnímá určitou účelovost Klausových argumentů, tak přiznává hlavě státu názorovou konzistenci. „Vždy byl, budeme-li vzpomínat na 90. léta, zastáncem silných vládních většin a velmi se ohrazoval proti slabým vládám. Tvrdil, že k zásadním reformám je třeba výraznější většina. Stejně postupuje i teď, když říká, že nelze aby se taková zásadní reforma po odmítnutí Senátem nějak ušmudlala nejtěsnější možnou většinou o jeden nebo dva hlasy a pak to mělo platit desetiletí,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Jiří Pehe.

Nakopnutí vlády i zvýšení vlastní popularity

Zároveň prezidentovo veto nebere jako něco spadlé z nebe a i koaliční politici s ním mohli počítat.
„V minulosti se Václav Klaus k důchodové reformě vyjádřil minimálně v tom smyslu, že si myslí, že tak, jak to je, to není úplně promyšlené. A zároveň argumentoval, že pokud by to mělo mít nějaký efekt, tak by druhý důchodový pilíř musel být povinný. Takže on proti tomu výhrady měl už dříve,“ připomíná Jiří Pehe.

Anketa

Chtěli byste Václava Klause znovu za prezidenta?

31%
69%
hlasovalo: 2224 lidí


Navíc nyní došlo k souhře několika faktorů. Prezidentův odpor k vládní koalici, odpor vůči zvyšování deficitu a odpor vůči tomu, že byla důchodová reforma schválena jinak, než si představoval. „Ale to hlavní, co tam momentálně hraje roli, je, že má na jedné straně možnost nakopnout vládu a na druhé straně si trochu populisticky zvýšit popularitu, protože ví, že penzijní reforma je vysoce nepopulární stejně jako vláda a že spousta lidí si řekne, že to pan prezident udělal i ve jménu té nespokojené většiny,“ vysvětluje politolog Jiří Pehe.

Útok na daňový balíček by nemusel stačit, proto další veta

Veta, která v poslední době přibývají, považuje proto za součást prezidentovy strategie. „On se především před několika měsíci napevno rozhodl, že zničí vládu Petra Nečase. Těch šest rebelů není vůbec žádná náhoda ani to, že tři z nich jsou lidé, kteří se v Klausovi vzhlířejí. On ví, že kdyby omezil útok na vládu jen na daňový balíček, tak nakonec může nějaký kompromis vzniknout a vláda to přežije,“ poukazuje politolog na možné motivy prezidentových kroků.

„Kdežto když k tomu ještě přihodí veto důchodové reformy a bude mluvit o tom, že asi bude muset vetovat církevní restituce z obav před prolomením hranic února 1948, tak vytváří pro vládu v podstatě nepřekonatelnou překážku, protože si myslím, že se v ODS najde několik rebelů, kteří řeknou, že má pan prezident pravdu a shodí to ze stolu,“ uzavírá pro parlamentníListy.cz Jiří Pehe.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

4:44 V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

Nedostatek antibiotik trápí značnou část Čechů. ParlamentnímListům.cz se ozval čtenář se svým příběh…