Referendum o fiskální smlouvě by mělo být společné s eurem, míní Nečas

19.01.2012 10:49

Premiér Petr Nečas (ODS) dává přednost tomu, aby se lidé vyslovili k nové smlouvě o fiskální odpovědnosti až v referendu o přijetí eura. Smlouva přenáší pravomoci do Bruselu, řekl dnes premiér na jednání sněmovního evropského výboru. Druhou možností je všelidové hlasování o samotné smlouvě. Na postupu ratifikace smlouvy se shodla ve středu vláda, navzdory nesouhlasu TOP 09.

Referendum o fiskální smlouvě by mělo být společné s eurem, míní Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

 "Mezinárodní dohodou mimo vší pochybnost dochází k razantnímu přesunu kompetencí na Evropskou unii," prohlásil před poslanci premiér. Smlouva podle něho uvádí opatření nezbytná pro stabilizaci a důvěryhodnost eurozóny, posiluje ale zároveň Evropskou komisi a soudní dvůr. Současné znění úmluvy například umožňuje vytvořit hlasovací kartel. Když se dva velké státy na něčem dohodnou s komisí, všechny ostatní země budou muset hlasovat s nimi, uvedl Nečas.

Devedesát miliard nedáme. Po přepočtu je to dvakrát víc než půjčují Poláci

Zdůraznil, že je nutné vyčkat na konečné znění smlouvy, která má být platná pro členy eurozóny, další unijní státy by se k ní mohly připojit dobrovolně. Smlouva podle Nečase znamená krok k fiskální a hospodářské federaci. Smlouvu by bylo možné ratifikovat ústavní většinou i v obou parlamentních komorách. Vláda se ale přiklonila k referendu; může být samostatné, nebo společné s přijetím eura. "Za rozumné stanovisko pokládám druhou možnost," podotkl Nečas. Jde o to, že v eurozóně mohou do té doby nastat další změny.

Podepsání nebo nepodepsání dohody by mělo podle Nečase pouze symbolický charakter, nikoli faktický dopad na postavení Česka. Nečas také potvrdil, že vláda je připravena jednat o nižší půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu eurozóny než zhruba 90 miliard korun. Kabinet by měl rozhodnout příští středu, aby premiér mohl přednést konečné stanovisko na evropském summitu 30. ledna. Konečné rozhodnutí ale bude na bankovní radě České národní banky, z jejichž rezerv by peníze šly. Podle premiéra se ale nestane, že by vláda byla pro a rada proti.

Pokud by Česko půjčilo 90 miliard, znamenalo by to podle Nečase, že při splnění všech požadavků by byla vůči MMF exponována polovina rezerv banky v eurech. Pokud by Česko půjčilo 90 miliard korun, na obyvatele by to byla 2,2 krát vyšší částka, než má půjčit Polsko, podotkl premiér. Zároveň podotkl, že jsou dvě možnosti, jak navýšit rezervy v eurech. Mohou se zmrazit peníze, které chodí z evropských fondů, nebo vláda může vydat v evropské měně část dluhopisů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…