Romové jsou prý diskriminováni už od 16. století. Proto je musíme chápat

06.02.2012 12:08 | Zprávy

Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová tvrdí, že česká společnost si nijak nepomůže, když své romské spoluobčany umístí do ghett. Často se říká, že jsou Romové natolik odlišní od většinové společnosti, že k poklidnému soužití obou komunit téměř nemůže dojít. Málokdo si ale podle Horváthové uvědomuje, že tato odlišnost vznikala historicky a odstranit se jí podaří jen tehdy, když většinová společnost podá Romům pomocnou ruku. Její komentář přináší dnešní Lidové noviny (LN).

Romové jsou prý diskriminováni už od 16. století. Proto je musíme chápat
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

Autorka se v popisu romského problému vrací až do 16. století a snaží se dokázat, že již v této době byli Romové v Evropě diskriminováni. Nemohli se stát členy cechů, tudíž nemohli poctivě vykonávat řemeslo. Dokonce nemohli ani nikde zapustit kořeny, protože byli často z různých míst vyháněni. Tak se postupně naučili přežívat ve společnosti, která byla vůči nim nepřátelská. Dodnes vyzdvihované drobné krádeže tehdy představovali jednu z mála možností, jak přežít v nepřátelském světě.

Romové dodnes trpí nepřijetím do většinové společnosti

Problém je v tom, že tato mentalita v Romech zakořenila natolik, že si jí přenesli až do dnešní moderní doby a zbavují se jí jen obtížně, zvlášť když vidí např. to, jak jsou jejich děti diskriminováni na školách. Značná část z nich končí ve školách zvláštních. A tudy podle Horváthové cesta nevede. Je třeba zbořit bariéry mezi Romy a "Neromy" a dát Romům najevo, že patří do české společnosti a nemusejí se jí bát.

„Čím více budeme držet Romy v izolaci jejich ghett, čím více se jich budeme stranit, tím více budou uplatňovat po generace vžité praktiky pro život na okraji a budou se jako pradávní „okrajoví lidé“ chovat. Toto úsilí a zejména pomoc k vyrovnání vzdělanostního handicapu se vyplatí, což potvrzují individuální příběhy romských osobností. Klíč k jejich úspěchu je až povážlivě shodný, vždy jde o kombinaci pomoci ze strany majority a notné dávky štěstí. Až jako poslední vystupuje osobní talent a nadání,“ píše komentátorka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy uzavřely s odbory Podnikovou kolektivní smlouvu na rok 2025

19:15 České dráhy uzavřely s odbory Podnikovou kolektivní smlouvu na rok 2025

České dráhy se dohodly s odborovými centrálami na podmínkách Podnikové kolektivní smlouvy na rok 202…