Romové se bojí války s Čechy a píší Alžbětě II.: Češi nás nenávidí

12.02.2012 20:43 | Zprávy
autor: Petr Kupka

Přerovští Romové už nechtějí nadále žít v České republice. Bojí se občanské války. Proto budou hledat útočiště v Anglii. Věří, že jim zde bude lépe a najdou tu štěstí a klid. Dokonce napsali dopis anglické královně Alžbětě II., v němž ji žádají o azyl a finanční pomoc na cestu. Podle bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába je to důsledek nečinnosti jeho nástupkyně Moniky Šimůnkové. Ta obvinění popírá.

Romové se bojí války s Čechy a píší Alžbětě II.: Češi nás nenávidí
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu

Stupňující se tlak mezi majoritní společností a Romy, který odstartovalo dění v severních Čechách v loňském roce, donutilo sedmičlennou romskou rodinu z Přerova k zásadnímu rozhodnutí. Situace mezi romskou menšinou a většinovou populací je podle nich v současné době natolik napjatá, že hrozí občanská válka. A tato rodina nehodlá podle svých slov čekat, až k tomu dojde.

Romové: Bojíme se hlavně o děti

„Lidé nás nenávidí. Kamarád šel se svou přítelkyní do restaurace. Hned mezi dveřmi dostal přes hubu. Jen proto, že není bílej. Přitom nikomu nic neudělal. Podobné případy se v Přerově odehrávají často. Bojíme se, jestli nás někdo nezmlátí, jen když půjdeme po ulici. Bojíme se o děti,“ uvedl čtyřicetiletý Rom z Přerova pod podmínkou anonymity. Říkejme mu proto třeba Karel.

Podle něj je skutečně reálné, že dojde na občanskou válku. „Když mají neonacisté nějaký pochod, většinou je nahlášený a víme o něm. Co ale obyčejní lidé? Nebudeme sedět a čekat, až se vzbouří a půjdou nás zlynčovat. A k tomu dojde. Věřte tomu, nebo ne, ale ta nenávist vůči nám se stupňuje čím dál víc. A vláda s tím nic nedělá,“ upozorňuje Karel, který se z těchto důvodů rozhodl odejít z České republiky s celou svou rodinou a hledat lepší život ve Velké Británii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Bezpečné země

Kdo a podle čeho rozhoduje o tom, jaká země bude označená za bezpečnou? A co vůbec nechápu, v čem je pro nás bezpečnější, že se u lidí, kteří budou z jakýchsi bezpečných zemí přicházet zrychlí azylové řízení? Já mám pochybnosti, že zrychlení povede k větší efektivně, spíš to obecně bývá naopak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha zvýšilo provozní zisk na 5,1 miliardy korun

16:13 Letiště Praha zvýšilo provozní zisk na 5,1 miliardy korun

Společnost Letiště Praha vykázala v roce 2025 provozní zisk EBITDA ve výši 5,1 miliardy korun.