Rudí na barikádě s Klausem: Stát zastupuje prezident, až pak vláda

05.09.2011 10:20 | Zprávy

Velké rozčarování způsobil svým nedělním vystoupením v Otázkách Václava Moravce stínový ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v řadách druhé opoziční strany. Předseda KSČM Vojtěch Filip k tomu dokonce rozhorleně poznamenal, ať tedy ČSSD otevřeně řekne, zda je ještě opozicí, nebo čtvrtou koaliční stranou.

Rudí na barikádě s Klausem: Stát zastupuje prezident, až pak vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Nedávná kritika vládní koncepce zahraniční politiky, s níž při setkání s českými velvyslanci přišel prezident Václav Klaus, rozdělila i domácí opozici. Zatímco ČSSD se ústy svého místopředsedy Lubomíra Zaorálka postavila na stranu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, komunisté dávají zcela za pravdu hlavě státu.

„Z hlediska Ústavy zastupuje prezident stát navenek, teprve od něj je pravomoc delegována na vládu a ministra zahraničí," připomíná pro ParlamentníListy.cz europoslanec Miloslav Ransdorf neoddiskutovatelnou roli hlavy státu. „Ale zahraniční politika by měla být jednotná, takže v tomto smyslu by mělo jít o vzájemnou dohodu," dodává.

Čtěte také: Máme to, co vláda i Klaus "omlátili" knížeti o hlavu


Namlouvání mezi ČSSD a TOP 09 Filip nechápe

To stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce zcela jednoznačně přiklonil na stranu šéfa diplomatů Schwarzenberga. „Klaus je příliš aktivistický. Kdyby byla sociální demokracie ve vládě, tak bychom nepřipustili autonomní vystoupení prezidenta. Prezident by měl své postoje konzultovat s vládou," kritizoval Zaorálek hlavu státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Dukovany si v květnu připomínají 40 let od spuštění. Květen byl důležitý také pro Temelín

11:14 ČEZ: Dukovany si v květnu připomínají 40 let od spuštění. Květen byl důležitý také pro Temelín

Přesně 3. května uplyne 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území Česk…