„Teď je ve velkých městech boom farmářských trhů. Při jednom z prvních si prodejci dali do držky, protože se mezi nimi objevily chytré hlavy, které ráno nakoupily mrkev v nějakém supermarketu, takže žádné bio, a pak jí tam prodávaly kilo za padesát korun. Tím se to celé shodilo, což je dobře. Nechci totiž, aby se pořád zpřísňovaly podmínky v zemědělství. Nová razítka a nálepky," vysvětluje vousem zarostlý Pávek. Jako farmář prý trvá na tom, aby jeho zákazníci přijeli do Jindřichovic pod Smrkem a viděli, jak se stará o zvířata a zeleninu a kupovali potraviny na základě důvěry. Zní to jako idealismus, ale prý funguje.
Bioznačení je jen vykradení pojmu
Na jeho sedmdesáti hektarech ohraničených z větší části lesy se pase přes padesát krav. Nedávno sklízel oves. Dvanáct hektarů vyjmul úplně z dozoru úřadů, takže na ně nedostává žádné dotace. Vynětí z režimu bio ho prý bude stát milion korun za pět let, ale může si na nich hospodařit po svém. „Jsem odpůrcem toho, aby se něco postaru a bez chemie pěstovaného nebo chovaného nazývalo třeba biozeleninou nebo biomasem. Vždyť je to obyčejná mrkev nebo hovězí. Jedná se o vykradení pojmů, jako krávy, rajčata, kuřata, mrkve a tak," podotýká.
Čtěte také:
Sedlák Pávek z biofarmy: Tato vláda je nejhorší. Bezohledná k lidem
Zastupitelé Jindřichovic: Zbytečně nenasírat lidi

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský