Šéfka dětského domova popisuje drsnou realitu financování neziskovek

31.03.2013 18:26 | Zprávy

Nářky předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové, která v Ústeckém kraji otevřela další zařízení pro opuštěné děti Klokánek, a přitom si stěžuje na liknavost dotací od státu, nechápavě sleduje její oborová kolegyně, ředitelka dětského domova a zařízení okamžité pomoci v Mostě, Marcela Stütz. Podle ní by se mělo ministerstvo podívat na systém obecně a ne jen okem jedné z neziskových organizací.

Šéfka dětského domova popisuje drsnou realitu financování neziskovek
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Marcela Stütz

Marie Vodičková se do médií vyjádřila, že jí spravované organizace dostaly o osm milionu nižší dotace a od několika krajů, včetně Ústeckého, ještě čeká na peníze na mzdy za prosinec. Bez dofinancování bude muset prý do dvou měsíců zavírat. Od ministerstva práce a sociálních věcí žádá dofinancovat na úroveň loňského roku.

Lidé z oblasti sociálních služeb, kteří znají procesy toku peněz z ministerstva práce a sociálních věcí, se podivují. Dofinancování by si přáli všichni a mnozí se oficiální cestou pokusili o jednání s ministerstvem. Pokud mediální ryk Marie Vodičkové k něčemu pomůže jejím organizacím, mělo by to být plošně. Takový názor má například i Marcela Stütz, která kromě toho, že je ředitelkou dětského domova v Mostě, rovněž iniciovala vznik zdejšího jediného zařízení okamžité pomoci Mosťáček, které je jediným v Ústeckém kraji, jež je schopno se okamžitě postarat o dítě, které se ocitne bez rodiče nebo od něj uteče.

Všichni za jednoho, jeden za všechny

„Ano, rovněž jsem psala na ministerstvo, měla jsem obecné připomínky k novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Paní Vodičková jistě ví, jak se věci mají. Nevím, proč si teď stěžuje způsobem, jako by to něco pro ni bylo překvapením,“ vyjadřuje pro ParlamentníListy.cz svůj názor. Zařízení Mosťáček je podobného typu jako Klokánky. V Mostě disponuje dvaceti lůžky, z toho dvě jsou krizová lůžka pro nečekané případy. Do Mosťáčků se dostávají děti, které se nečekaně z hodiny na hodinu ocitnou na ulici bez rodičů, a nelze je tedy umístit zdlouhavým procesem do dětského domova. Jsou zde ale také dočasně děti, jejichž jediný živitel musel například být hospitalizován, a o děcko se nemá kdo starat. Obdobným případem mohou být děti rodičů, kteří si musejí vykonat několikaměsíční trest odnětí svobody.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Novou známku Europa zdobí hlava Kelta z archeologické sbírky Národního muzea

7:14 Česká pošta: Novou známku Europa zdobí hlava Kelta z archeologické sbírky Národního muzea

Asociace veřejných evropských poštovních operátorů PostEurop vyhlásila letošním společným tématem ev…