Sem Romy stěhovat nebudete, naštval se. A rozjel Občanský odpor

25.08.2011 6:43

Šluknovský výběžek zažívá horké léto. Vygradovaly zde delší dobu trvající problémy s těmi občany, kterým se v sociální terminologii říká nepřizpůsobiví. Jen v pátek se zde mají konat dvě demonstrace, které mají na problémy razantně poukázat, a to v Rumburku a Varnsdorfu. U té prvně jmenované panovala nejistota. Je svolávána na facebooku ve skupině "Občanský odpor Rumburk" a mnozí se obávají, zda jí neorganizují pravicoví extrémisté. ParlamentníListy.cz organizátora vypátraly, ten se od pravicových extrémistů důrazně distancoval.

Sem Romy stěhovat nebudete, naštval se. A rozjel Občanský odpor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chodba v domě Romů

Pozvánku na akci totiž na svém webu prezentuje i severočeská odnož Dělnické strany sociální spravedlnosti. Podle jejího předsedy Petra Kotába však DSSS za protesty nestojí. Na letáku, kterému vévodí sevřená pěst, není uvedené jméno ani kontakt. Rumburská radnice v té souvislosti naznačuje, že protestní akci nepovolí.

Zda demonstrace nakonec bude moci proběhnout, rozhodne městský úřad dnes.

SLEDUJEME TÉMATA Romové a Romové v Novém Boru a Romové v Rumburku

Jsme nespokojení občané! 

ParlamentnímListům.cz se nicméně podařilo zjistit, že za organizací akce stojí rumburský občan Josef Mašín. Ten se hned v úvodu krátkého rozhovoru distancoval od politických aktivit. „Především bych chtěl říct, že nejsme žádná politická strana, jsme jenom nespokojení občané Šluknovského výběžku," sdělil Mašín redakci.

Více:
Šluknovsko hlásí klid. Nepřizpůsobiví se prý bojí policie

Důvod, proč akci organizuje, je podle něj prostý. „Chceme našim zákonodárcům připomenout, že Šluknovský výběžek není žádné odkladiště nepřizpůsobivých lidí. Je tu hrozná kriminalita, lidé se bojí vycházet na ulici... Mohl bych do nekonečna vyprávět spousty a spousty příkladů toho, co se tu děje. Prostě už na to musíme poukázat," vysvětlil Mašín své pohnutky pro organizování demonstrace.

Těžkooděnci jsou fajn, ale nebudou tu věčně

Mašín v souvislosti s napjatou situací přivítal, že do Šluknovského výběžku přijeli vartovat policejní těžkooděnci, za řešení situace to nicméně nepovažuje. „Situace se jejich příjezdem uklidnila, ale napětí zůstává. Všichni nepřizpůsobiví někam zmizeli, najednou je klid, Jenomže to je jenom na chvíli. Policisté odjedou a zase to začne nanovo," míní Josef Mašín.

Ten konstatoval, že cítí, že jím organizovaná akce má velkou podporu veřejnosti. „Jsem rád, že tam přijdou obyčejní lidé," dodal. Podle něj je dobře, že třeba i tato akce, která se má v Rumburku uskutečnit v pátek v 17 hodin, je medializována. „Snad se o tom začne mluvit i ve vyšších kruzích a nebudou se řešit jenom toaletní papíry," konstatoval Mašín.

Extrémisty tu nechceme!

Ten ParlamentnímListům.cz přiznal, že byl kontaktován pravicovými extrémisty. „Byly tu snahy se s námi kontaktovat, ale všechny takové nabídky jsme rozhodně odmítli. My tu nepotřebujeme žádné extrémisty, my jsme občanská iniciativa," doplnil Mašín rozhodně.

Připomeňme, že za výbušnou atmosférou v oblasti Šluknovského výběžku stojí četné roztržky s nepřizpůsobivými obyvateli. Ty sem podle mínění místních hromadně sestěhovávají realitní agentury. Ovzduší v Rumburku přitížil nedělní útok dvaceti Romů na šestici mladíků.

Dvacet na šest, jeden skončil v nemocnici

Rvačka se strhla v neděli kolem páté hodiny ráno. Asi dvacet Romů vyšlo z rumburské diskotéky Hvězda a začali se dobývat do nedalekého domu, kam se před nimi schovalo šest mladíků. Ti předtím postávali venku, ale báli se možného útoku. Romové ale rozbili dveře a mladé muže zmlátili kovovými obušky. Jeden z napadených skončil se zlomeninami v nemocnici.

Premiér Petr Nečas v té souvislosti uložil ministru vnitra Janu Kubicemu a policejnímu prezidentovi, aby zásadním způsobem za pomoci policejních posil tuto bezpečnostní situaci okamžitě řešili. Ti obratem posílili místní policejní síly o příslušníky ze speciální pořádkové jednotky. Premiér současně deklaroval. že zajištění klidu a bezpečnosti v tomto regionu nemá kladeny žádné rozpočtové nebo personální limity.

Dodejme, že již druhý protest v blízkém Varnsdorfu svolává Lukáš Kohout, který patří do řad Mladých sociálních demokratů. Ten už podobný protest svolal na minulý týden, ze strachu z extremistů jej však odvolal. I přesto však na tamní náměstí dorazilo šedesát protestujících. Od druhého shromáždění si Kohout slibuje účast až 500 lidí.

Čtěte dále:
Dělnická strana chystá v Novém Boru pochod
Na Cikány armádu, vyzval senátor. Neberte jim dávky, žádá Pehe
Romský student Ščuka: Dívali se na mě skrz prsty
Policie prý zatím situaci na Šluknovsku uklidnila
Šluknovská města očekávají demonstrace kvůli Romům


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

4:44 „Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

Na pláži splašky, jídlo kydlé jak prasatům. Nevyhovující hotely a pláže. Dle zástupců cestovních kan…