Senátor: I Mirek Kalousek by zvládl žít skromně. Jen na to nemá čas

02.05.2012 11:46

Následujících sedm dnů se oproti svým poměrům bude muset uskromňovat trio zákonodárců. Poslanci Petr Gazdík, Lenka Kohoutová a Jan Chvojka kývli na výzvu MF Dnes a pokusí se týden žít se svými rodinami z částky odpovídající nejčastější mzdě v Česku. Před lety zkoušel žít celý měsíc i s rodinou z minimální mzdy nynější senátor Petr Bratský.

Senátor: I Mirek Kalousek by zvládl žít skromně. Jen na to nemá čas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

Alespoň na týden se na vlastní kůži přesvědčí tři poslanci, jaké to je vystačit s penězi z nejčastější mzdy v Česku. Na tuto výzvu MF Dnes kývli Petr Gazdík, Lenka Kohoutová a Jan Chvojka. Budou mít k dispozici 2800 Kč. Tato částka vychází z nejčastější hrubé mzdy 21 000 korun, z toho je 16 500 čistého. Vyděleno třiceti a vynásobeno sedmi dává týdenní obnos 3850 Kč. Z toho bylo ještě odečteno 27 procent, což jsou průměrné výdaje domácnosti na bydlení, vodu a energie.

„Rád si to zkusím. Už kvůli těm e-mailům, které mi teď chodí od lidí, ať prý si zkusím vyžít s jejich platem,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík pro MF Dnes, proč se rozhodl nabídku přijmout. Protože jeho manželka pracuje, tak se částka pro rodinu se třemi dcerami zdvojnásobuje na 5600 korun týdně.

Opoziční politik chce ukázat, jak reformy dopadají na lidi

Výzvu přijala i poslankyně ODS Lenka Kohoutová, která si bude muset vystačit s 2800 korunami, protože ve zkušebním týdnu bude sama. „Nebojím se, že bych nevyšla. Léta jsem byla samoživitelka. Politici jsou normální lidé. Kandidovala jsem proto, abych pomáhala měnit zákony pro zdravotně postižené lidi, ne pro peníze,“ zdůvodnila své rozhodnutí poslankyně.

Stejnou částku jako rodina Petra Gazdíka bude mít k dispozici i rodina poslance ČSSD Jana Chvojky. „Chci ukázat, jak v praxi fungují všechna ta vládní opatření, jak moc dopadají na lidi. Nejvíce se zvýšily životní náklady rodinám s dětmi a penzistům,“ uvedl otec tříletého syna pro MF Dnes, proč se experimentu ode dneška do příští středy zúčastní.

Rok by byl objektivnější, ale kdo by to vydržel

Před lety se podobné zkoušky zúčastnil nynější senátor za ODS Petr Bratský. S manželkou a dvěma syny museli vyjít celý měsíc s částkou odpovídající minimální mzdě. „Uvědomil jsem si, že i měsíc je málo, protože jsou určité typy výdajů jako boty, které si koupíte jednou dvakrát za rok, nebo jiné  položky, které člověk musí občas udělat, ale měsíc se to vydržet dá. Kdyby se to mělo dělat rok, to už by bylo zajímavější a hlavně objektivnější,“ říká pro ParlamentníListy.cz senátor Petr Bratský s tím, že týden vůbec nic není a samozřejmě vydržet jde.

„Tehdy jsme objevili úžasné věci jako litr šampónu za čtyři padesát, ale to bylo před léty. Vzpomínám si, že tenkrát jsme měli s manželkou domluveny na sobotu a neděli hory. To bylo složitější, protože jsme do limitu museli zahrnout i částku, které jsme za ně museli zaplatit. Potom jsme museli všechno další ještě víc utáhnout. A byly položky, kterých jsme se museli úplně vzdát jako kultury, ta musela jít stranou,“ přiznává senátor.

Ministr Kalousek považuje projekt za stupidní

MF Dnes měla zájem, aby se týdenní zkoušky zúčastnili i hlavní protagonisté reforem Petr Nečas a Miroslav Kalousek. Premiér si vyžádal podrobné podmínky a později nabídku odmítl s ohledem na pracovní zaneprázdněnost a ochranu soukromí rodiny. Záporné stanovisko ministra financí už tak kulantní nebylo. „Samozřejmě se toho ne-z-ú-čast-ním. Tenhle projekt je totiž stu-pid-ní!“ odděloval Kalousek v reakci zlobně takřka jednu hlásku od druhé.

„Myslím, že Mirek to spíš bere, že to je nedůstojné nebo neseriózní pro ministra, ale on by to asi vydržel také. Má teď určitě jiné starosti a nemá chuť si hrát na to, že někde neutrácí,“ má pro ministrovu reakci pochopení senátor Bratský. „Já jsem ze skautu zvyklý něco vydržet  - i si sami vaříme na táborech. Známe spoustu dobrých jídel, která se dají připravit levně. Vezměte luštěniny nebo těstoviny, to se dá vařit nádherně,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz senátor Petr Bratský.

Největším objevem byly chlebové karbanátky

„Přišly mi od spousty lidí velmi zajímavé recepty. Radili různé chlebové polévky a vůbec největším objevem byly chlebové karbanátky,“ usmívá se Bratský. „Pár lidí se ozvalo, že to je šaškárna, ať si z lidí nedělám srandu, ale většina to brala spíš se sympatiemi. Říkali, aspoň jeden z těch, který to zkusí,“ připomíná senátor tehdejší reakce svého okolí.

„Víc nás to nutilo chodit a dívat se, kde jsou jaké slevy, což normálně člověk, který má slušné příjmy, asi běžně nedělá. Koupí si, na co má chuť a vyhledáváním slev se neobtěžuje. Bylo to i pro rodinu zajímavé. Faktem je, že od té doby s manželkou víc sledujeme různé slevy, protože některé jsou zajímavé,“ dodává Bratský, že si váží lidí, kteří s minimální mzdou umí vyjít.

V knihovnách zadarmo internet i přečtení novin

„Také jsme tehdy zjistili, že v městských knihovnách se dá koupit roční kartička. Je to poměrně levná záležitost a máte tam noviny zdarma, můžete si tam číst knížky, nebo můžete na internet. Kdyby o tom lidé věděli, tak by to možná využívali víc. Ta knihovna byla pro mě tehdy inspirace, že třeba až budu senior, nebudu kupovat noviny a budu si chodit do knihoven,“ svěřuje se pro ParlamentníListy.cz senátor Bratský.


 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až mrazí. Celá pravda o zdražení. „Náhoda?“

11:10 Až mrazí. Celá pravda o zdražení. „Náhoda?“

Prudký růst cen v Česku už postupně odeznívá, ale při pohledu na to, o kolik se co v Česku zdražilo …