Smutná čísla a zlé vyhlídky: Chudneme a prý bude ještě hůř

11.04.2012 9:35 | Zprávy

Inflace letí nahoru. Zatímco v úvodu tohoto roku byla pouze v zahřívacím stádiu, nyní už se projevuje podstatně více. A tak peníze z peněženek Čechů mizí velmi rychle – někdy rychleji, než je stihnou vydělat. A lépe nemá být ani v příštím roce. Znamená to tedy, že Češi začnou reálně chudnout.

Smutná čísla a zlé vyhlídky: Chudneme a prý bude ještě hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro

Ceny se v Česku v měsíci březnu meziročně zvedly o 3,8 procenta (z únorových 3,7 procenta) - to je nejvyšší tempo od listopadu 2008. Podle Českého statistického úřadu inflace roste hlavně kvůli dražším potravinám a nápojům. Například ceny vajec však stouply více než dvakrát.

„Není to nic překvapivého, dalo se předpokládat, že k této inflaci dojde – zvlášť když jsme si ještě sebemrskačsky zvedli DPH,“ reagovala na růst inflace pro ParlamentníListy.cz ředitelka Next Finance, analytička Markéta Šichtařová.  A to se vláda nově dohodla na tom, že daň z přidané hodnoty znovu zvýší, a to o jeden procentní bod  - na 15 a 21 procent.

Jak však Šichtařová dodala, Česká národní banka je v tom prý nevinně – hlavní podíl zodpovědnosti za to nese Evropská národní banka, která tiskne stále více peněz. „My s tím bohužel nemůžeme nic udělat. Je třeba se tedy připravit na to, že situace setrvá stejná po celý tento rok a zcela jistě zřejmě i v roce 2013. Inflace tak způsobí i pokles reálných mezd, a to znamená, že Češi budou dále chudnout,“ vyslovila nepříjemnou prognózu finanční analytička Šichtařová.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Maďarsko

Tvrdíte, jak nás Maďarsko brání před rozpínavosti Bruselu. To jako jak konkrétně brání nás? A nemyslíte, že hlavním ohrožením je pro nás Rusko? A brání nás snad před jeho rozpínavostí? Podle mě je to přesně naopak. Není toto nebezpečné? A vám nevadí, že Maďarská vláda Rusku donáší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinské vlajky kazí byznys. Zisk nám bere cizina. Čeští podnikatelé zvedají hlas

12:38 Ukrajinské vlajky kazí byznys. Zisk nám bere cizina. Čeští podnikatelé zvedají hlas

Z České republiky ročně odteče až jeden bilion korun zahraničním vlastníkům firem a stát se tomu nij…