TV Nova dostala facku z Hradu: Záměrně útočí na Zemana, nebylo to poprvé

27.05.2013 19:19

Televize Nova se ostře pustila do prezidenta Miloše Zemana. V nedělním pořadu Střepiny odvysílala obsáhlou reportáž, která měla mapovat Zemanových osmdesát dní ve funkci. Šlo však spíše o kritiku, která s objektivitou mnoho společného neměla. Proti jednoznačně negativnímu vyznění se pro ParlamentníListy.cz ohradil hradní kancléř Vratislav Mynář.

TV Nova dostala facku z Hradu: Záměrně útočí na Zemana, nebylo to poprvé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vratislav Mynář

Reportáž pořadu Střepiny jen vyjmenovávala negativa, která jsou údajně s dosavadním působením Miloše Zemana na Hradě spojená. Mezi respondenty však dostali prostor pouze prezidentovi kritici.

Zeman prý dělá to, nedělá tamto a ještě…

Televize Nova prostřednictvím své reportáže ve Střepinách konstatovala, že Zeman prý evidentně občany a politiky stmelovat nebude, že chce rozhodovat o všem bez ohledu na Ústavu, že návrhem Livie Klausové na post slovenské velvyslankyně začal rozdávat trafiky, že jeho vystupování na zahraničních cestách budí rozpaky, že si kolíkuje mocenské hřiště, že jeho komunikace s politiky je nedůstojná a jeho hlavní myšlenkou prý je, že „stát jsem já“.

K podepření svých tezí si Nova jako respondenty do reportáže vybrala pouze Zemanovy kritiky. Politolog Jiří Pehe tam uvedl, že devadesát procent prezidentových návrhů jde mimo rámec ústavních pravomocí, Karel Schwarzenberg důrazně opakoval, že velvyslance navrhuje výlučně on jako ministr zahraničí a děkan Filosofické fakulty UK se zase rozhořčil nad přístupem ve věci profesury Martina C. Putny.

Nova o prezidentovi referuje zkresleně a bulvárně

„Přijde mi, že televize Nova neumí udělat seriózní reportáž naprosto o čemkoliv. Když teď řeknu, co si myslím, budou to chtít obrátit proti mně, protože budou tvrdit, že jako kancléř musím zastávat rétoriku pana prezidenta, není to pravda. Nova o panu prezidentovi soustavně přináší velmi zkreslené a bulvární informace,“ uvedl pro server ParlamentníListy.cz kancléř Vratislav Mynář.

Ten důrazně odmítá nařčení, že Miloš Zeman svými kroky buduje prezidentský systém. „Důkazem tomu je, že se dobrovolně zbavuje některých svých pravomocí typu neudělování milostí, nevyhlašování amnestie či nejmenování profesorů vysokých škol. Tím jasně dokazuje, že si nechce uzurpovat jakékoli další pravomoci. Naopak je připraven se zbavit některých pravomocí, které mu dává platná Ústava,“ říká jednoznačně Mynář.

Záměrné útoky na hlavu státu

„Vyjadřovat se k samotné televizi Nova, to je jako hrách na stěnu házet. Jde o dlouhodobé a záměrné útoky na prezidenta. Stačí si vzpomenout na případ, kdy jsem byl osobně přítomen jednání pana prezidenta na zasedání vlády ve Strakově akademii. Ihned potom vyběhla reportáž Novy, jakým nevhodným způsobem se pan prezident choval, že si ani s nikým nepotřásl rukou a zajímalo ho pouze, jestli tam bude popelník. Nebyla to pravda, byl jsem u toho osobně a televize Nova se pak musela omluvit,“ vzpomíná prezidentův kancléř.

Podle něho je televize Nova z dlouhodobého hlediska velmi negativně vyhraněna vůči Miloši Zemanovi. „Proč tomu tak je, to je mi záhadou,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Vratislav Mynář se také ještě vrátil ke sporu o jmenování velvyslanců, o čemž podrobně mluvil ministr zahraničí v posledních Otázkách Václava Moravce.

Schwarzenbergův alibismus, prezident je dávno připraven jednat

„Ministr zahraničí tam mluvil o tom, že si prezident neplní své ústavní povinnosti. To je od pana ministra ryzí alibismus. Bylo to několikrát prezentováno i v médiích a mohu potvrdit, že pan prezident vyjádřil svoji připravenost kdykoli a kdekoli se k záležitosti jmenování velvyslanců s panem ministrem zahraničí sejít,“ sděluje Mynář.

Schwarzenberg však podle Mynáře tuto výzvu nepřijal a odpověď, proč nejedná, je na něm. „Vzhledem k tomu, že pan ministr není činný v této záležitosti, která se ho také týká, musím jeho nedělní vyjádření brát jako ryzí alibismus,“ uzavřel své vyjádření pro redakci ParlamentníchListů.cz kancléř prezidenta Vratislav Mynář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

4:44 V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

Nedostatek antibiotik trápí značnou část Čechů. ParlamentnímListům.cz se ozval čtenář se svým příběh…