Už jen kousek chybí komunistům k vítězství. Průzkum odhalil pád ČSSD

13.06.2012 20:49

Červnový průzkum volebních preferencí provedený společností SANEP potvrdil pokles zájmu o ČSSD, který nastal po vypuknutí korupčního skandálu jejího bývalého hejtmana ve Středočeském kraji Davida Ratha. Polepšily si ale menší levicové strany, zatímco vládní ODS a TOP 09 dohromady nezískaly ani tolik, co v minulém měsíci.

Už jen kousek chybí komunistům k vítězství. Průzkum odhalil pád ČSSD
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Pravidelný průzkum volebních preferencí, který provedla agentura SANEP ve dnech 1. až 6. června, potvrdil naklonění společnosti doleva, i když stále nejsilnější ČSSD vlivem korupční aféry poslance Davida Ratha ztrácí. Přesto získala podporu 22,7 procenta respondentů, i když před vypuknutím skandálu na začátku května se těšila přízni 26,8 procenta voličů.

Na druhém místě je KSČM s podporou 19,9 procenta voličů, třetí a čtvrtá příčka patří vládním stranám ODS (14,2 procenta) a TOP 09 (8,7 procenta). Do sněmovny by se podle tohoto červnového průzkumu společnosti SANEP dostaly ještě KDU-ČSL (8,1 procenta) a Strana práv občanů Zemanovci (5,5 procenta).

Celá zpráva SANEP ZDE

Nadpoloviční většinu by měla ČSSD s komunisty

Hypotetický model rozdělení sil ve sněmovně by přisoudil ČSSD 57 mandátů, KSČM 50 a ODS 36. Následuje TOP 09 se ziskem 22 křesel, KDU-ČSL 21 a SPOZ 14. Potřebnou většinu by složily ČSSD a KSČM (107 křesel), na koalici by se mohla vzhledem ke svému programu podílet i SPOZ. Bez komunistů by ČSSD vládu složit nedokázala, s KDU-ČSL a SPOZ by měla pouze 92 mandátů.

Kromě šesti uvedených stran by se už žádná do sněmovny nedostala. Tříprocentní hranici by překročily Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (3,8 procenta), Národní socialisté – Levice 21. století (3,2 procenta) a Strana zelených (3,2 procenta). K této hranici se přibližuje i Strana svobodných občanů, která získává pravicové voliče zejména z řad ODS. Až za všemi těmito stranami zůstávají Věci veřejné s 1,3 procenta.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

reklama

autor: jih

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vepřové nahoru, už v říjnu. A prostě nebude. ,,Průšvih v celé EU.”

9:12 Vepřové nahoru, už v říjnu. A prostě nebude. ,,Průšvih v celé EU.”

Českého obilí je dostatek, budeme ještě vyvážet. I to zaznělo v souvislosti s obilím z Ukrajiny na s…