VV prosazují zavedení etického kodexu poslance. Bizarní, diví se Zaorálek

15.01.2012 10:55 | Zprávy

Poslanci VV by rádi prosadili zavedení etického kodexu pro zákonodárce dolní parlamentní komory. Opozice ale nad jejich nápadem kroutí hlavou. Jak může něco takového prosazovat strana, jejímuž poslanci Vítu Bártovi (VV) hrozí žaloba pro úplatkářství? Ať si nejprve zametou před vlastním prahem.

VV prosazují zavedení etického kodexu poslance. Bizarní, diví se Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Nejmenší vládní strana Věci veřejné přichází s návrhem zavedení etického kodexu pro poslance, který by zákonodárce zavazoval k mravnějšímu jednání. Véčkaři tím reagují mimo jiné na jednání poslance a hejtmana Davida Ratha (ČSSD), který v roce 2010 nařkl ministr financí Kalouska z opilosti, za což mu posléze byla uložena pokuta deset tisíc korun. Rath však pokutu odmítá zaplatit, brání se i soudní cestou.

Zameťte si před vlastním prahem

Opoziční ČSSD se však k takovému návrhu staví poměrně skepticky. Poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD) dokonce prohlásil, že z úst poslanců VV zní návrh absurdně, vezmeme-li v úvahu fakt, že šéfovi poslaneckého klubu VV Vítu Bártovi hrozí obžaloba z úplatkářství.  

„Byl jsem do pracovní skupiny, která kodex připravuje, nominován, ale upřímně mi připadá bizarní, že ho navrhuje strana, jejíž předseda poslaneckého klubu čelí podezření z korupce,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v narážce na návrh policie obžalovat Víta Bártu.

Podobné kodexy schválila řada zemí, Česko by tedy nebylo ojedinělou výjimkou, otázkou však je, zda by ho po schválení poslanci skutečně dodržovali. Byli by zákonodárci ochotni přijmout také sankce za případné nedodržení zásad kodexu?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

10:15 Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

Velkým tématem eurovoleb byl bezesporu blížící se zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. A …