Vážím si Havla, ale co se týče Romů, je vedle, tvrdí Čunek

22.08.2010 10:03

Do komunálních voleb se bývalý starosta Vsetína Čunek pouští až ze šestého místa lidovecké kandidátky. Přesto věří, že ho do čela města katapultují preferenční hlasy.

Vážím si Havla, ale co se týče Romů, je vedle, tvrdí Čunek

Nynějšího senátora a bývalého místopředsedu vlády Jiřího Čunka vyneslo do nejvyšších pater české politiky především to, že se jako starosta Vsetína pokoušel řešit problematiku nepřizpůsobivých obyvatel mimo jiné i vystěhováním z centra města. Po komunálních volbách, které se uskuteční v polovině letošního října, by se rád do křesla starosty znovu posadil.

„Jsem na šestém místě kandidátky, ale za lidovce bude na starostu kandidovat ten, kdo získá nejvíce preferenčních hlasů. Taková je dohoda," prozrazuje Čunek pro ParlamentníListy.cz. Starostou už byl v letech 1998 až 2007. Dvě volební období si vychutnal naplno, ale v úvodu třetího na funkci rezignoval, protože se tehdy stal ministrem pro místní rozvoj ve vládě Mirka Topolánka. „Když si to občané budou přát, rád tu výzvu přijmu," přiznává ambice znovu stanout v čele města.

Pokud se voliči nezblázní, volí ty, co se osvědčili

Senátor evidentně spoléhá na efekt, který se markantně projevil už v květnových volbách do Sněmovny, kdy voliči kroužkováním často zcela přeházeli pořadí na kandidátkách. A také na to, že je ve Vsetíně oblíbený, takže osobní kampaň ani nepotřebuje. „V komunálních volbách voliči, pokud se nezblázní, volí ty, které znají, kteří se osvědčili. Proto nemusím dalece sázet na nová hesla," vysvětluje Čunek.

Potvrzuje to i tím, že se nepřestal zabývat tématem, které z něj před několika lety udělalo jednoho z nejpopulárnějších politiků v zemi. „Sleduji to bedlivě. Na problematická místa se opakovaně jezdím dívat, abych hned mohl zahájit práci, pokud budu zvolen," říká senátor. Z možných opatření, která může na pomoc Romům realizovat město, jmenuje jako první jejich zaměstnávání na některé práce pro město.

Problematiku musí řešit ti, co tomu rozumí. Ne nějací Uhlové

Bez státu si podle něj místa ani města neporadí, ale protože to není většina měst, tak to stát řešit nechce. „Jiná města si budují náměstí, rozhledny, bazény, ale my musíme vyčlenit miliony na řešení problematiky nepřizpůsobivých. To je nespravedlivé, když jsme to nezavinili. Přece není řešením skupovat prázdné domy v jiných městech, lidi tam nastěhovat a přesunovat tak problém z města na město," konstatuje Čunek pro ParlamentníListy.cz.

„Buď se plošně spustí koncepce s podporou státu, která se bude zabývat celou škálou problémů, nebo to nemá cenu. Ale musí to dělat ti, co tomu rozumí, a ne nějací Uhlové. Ti jsou odpovědní za neřešení problémů a ať si zkusí jít mezi ně bydlet. Pro mě je v tomhle pan Uhl symbolem hlouposti," poukazuje senátor na bývalého zmocněnce vlády pro lidská práva a novináře Petra Uhla.

Z 35. patra na Manhattanu se rady na soužití s Romy udílejí dobře

Názorově blízký Uhlovi byl v tomto i bývalý prezident Václav Havel. „Vážil jsem si pana Havla, protože mi byl jeho humanistický pohled na svět blízký. Ale v případě romské komunity je ten člověk úplně vedle. Ale z úcty o něm nechci moc mluvit," poznamenává senátor. Ten se při své návštěvě New Yorku dostal shodou okolností do míst, z nichž psal Havel článek, kde ho za politiku vůči Romům pranýřoval. „Z 35. patra mrakodrapu na Manhattanu s pohledem na Central Park se rady udílejí dobře," pouze konstatuje Čunek.

Ten je přesvědčen, že je na vládě, aby situaci řešila. „Můžu dávat jen legislativní návrhy, ale když je vláda hodí z okna, nemůžu s tím nic dělat," dodává rezignovaně a připomíná, že před časem předložil bývalému ministru pro lidská práva Michaelu Kocábovi ucelenou koncepci. „Problém je v penězích a i změna těchto lidí by něco stála. Bojím se ale, že prospíme čas, kdy na to můžeme čerpat dotace z Evropské unie," uzavírá senátor.

Čtěte také:

Čunek se vrací. Znovu chce být vsetínským starostou 

Čunek: Romy je potřeba k práci přivést. Nemají pracovní návyky 

Čunek se opřel do VV. O mrtvých jen dobře, vzkázal mu Bárta 


Foto - koláž: Hans Štembera

reklama

autor: jih

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

205 Kč v ČR za vepřové, 77 Kč v Polsku. Překvapivý důvod, o němž se nepsalo

11:21 205 Kč v ČR za vepřové, 77 Kč v Polsku. Překvapivý důvod, o němž se nepsalo

205 Kč za kilo vepřové pečeně v ČR, 77 Kč v Polsku. Zjištění polských novinářů. Důvod? Překvapivý. „…