Vít Bárta bloguje: Vyrovnání s církvemi je "kalouskovina"

24.06.2012 6:51

Vít Bárta obvinil ministra financí Miroslava Kalouska a premiéra Petra Nečase, že záměrně protlačili do zákona o vyrovnání s církvemi několik „kalouskovin“, skrytých fint, které mohou být využity jako právní klička. Proto nesouhlasí s tím, aby byl zákon v této podobě přijat.

Vít Bárta bloguje: Vyrovnání s církvemi je "kalouskovina"
Foto: tan
Popisek: Vít Bárta v nedělní Partii na Primě

„Ministr Kalousek, který má za jiných okolností kamennou tvář, měl při hrozbě toho, že se bude vypořádání s církvemi hlasovat až v září, nefalšovanou hrůzu. Při prvním hlasování dokonce zlomil svou hlasovací kartu,“ píše Vít Bárta na svém blogu na Aktuálně.cz.

Vládní koalice podle něj protlačuje zákon hlava nehlava a využívá všech procedurálních možností. Nechce, aby bylo možné uplatnit relevantní námitky. Ukázalo by se totiž, že zákon je napsaný jednoznačně špatně. A podle Bárty se jednalo o úmysl ministra Kalouska a premiéra Nečase.

Omezuje to některé církve

Návrh zákona podle něj výslovně vylučuje nebo omezuje některé církve a náboženské společnosti, například židovské obce či Řád německých rytířů, jehož činnost byla u nás zakázána Hitlerem.

„Otazníky vyvolává samozřejmě také navrhovaná výše a forma finanční kompenzace. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že stát si bude muset na tyto splátky půjčit, pravděpodobně emisí státních dluhopisů, celková suma, kterou stát za vyrovnání zaplatí bude tedy ještě vyšší,“ varuje Bárta.

Věci veřejné podle něj dlouhodobě poukazovaly na problém neexistence seznamu vydávaného majetku. V návrhu zákona je podle něj několik „kalouskovin“ „Církve by podle Kalouska měly být např. osvobozeny od daně z převodu nemovitosti, kdyby majetek následně prodávaly. Nebo by nebyly vůbec trestány za to, kdyby žádaly protiprávně o majetek, na který vůbec nemají nárok!,“ píše Bárta.

„Jsem pro vyrovnání se s církvemi, staré křivdy musí být napraveny, ale za cenu vytváření nových a obrovského zadlužování státu,“ uzavírá neformální lídr Věcí veřejných svůj blog.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: javTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka mimo zákon? „Velká šance na úspěch. Vyhrožování nastává, pokud...“

7:40 Jurečka mimo zákon? „Velká šance na úspěch. Vyhrožování nastává, pokud...“

Ať už to dopadne jakkoli, měl by ministr Marian Jurečka vyvodit závěry a odpochodovat. To by bylo ne…