Vláda je nekompetentní. Měla by podat demisi, tvrdí oranžový náměstek hejtmana

07.02.2013 7:32

ROZHOVOR Vláda je nekompetentní a měla by podat demisi, tvrdí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz středočeský náměstek hejtmana a sociální demokrat Marek Semerád. Jak se liší současné vedení od Davida Ratha a je spokojený s novým prezidentem?

Vláda je nekompetentní. Měla by podat demisi, tvrdí oranžový náměstek hejtmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády

Jak se Vám pracuje ve Středočeském kraji pod novým vedením?

Hejtman Josef Řihák je mimořádně schopný hejtman, z vedení města má zkušenosti a je to znát. Jeho vedení je méně ideologické, méně vzepjaté stranicky, o to více pracovní a více dělné. Spokojený jsem, dostal jsem řadu úkolů, například zateplit co nejvíce středních škol a domovů důchodců za pomoci Statního fondu životního prostředí.

V čem se jeho vedení liší od exhejtmana Davida Ratha?

Oba mají autoritu, ale Rath byl vizionář, který chtěl opravit Buštěhrad a měl vize do budoucna, Řihák je spíše hospodář, stojí pevně nohama na zemi.

Říkáte, že je hospodář a stojí pevně nohama na zemi, znamená to, že se věnuje velkému zadlužení kraje? 

Nepochybně ano, přehodnocujeme všechny plánované investice a snažíme se dluh zmírnit. Situace není nejradostnější, ale také ne tragická, dluh splácíme a příslibům dostojíme. Hejtman chce všechny investice prověřit, veškerá výběrová řízení udělat otevřená, aby se co nejvíce ušetřilo.  Kde ještě chceme uspořit finance, rozhodne rada v závěru prvního pololetí, v tomto období se seznamujeme se situací a děláme nezbytná opatření.

Zmínil jste zateplování krajských škol a domovů důchodců, o jaké částce mluvíme?

Stovky milionů určitě. Čekáme na výzvu Státního fondu životního prostředí koncem února, nyní probíhá zjišťování, které budovy je třeba zateplit. Až shromáždíme všechny informace, vybereme ty, které to nejvíce potřebují. Stav objektů si zásah žádá a jde také o úsporu, protože méně protopíme a tím snížíme náklady. Podpora z dotace by mohla být až sedmdesát procent.

Jaký je váš názor na téměř dokončené letecké muzeum v Mladé Boleslavi, který bude muset kraj zaplatit a provozovat ze svého?

Letecké muzeum kraj objednal, a tak ho musí zaplatit. Plně podporuji krok hejtmana, když podal trestní oznámení, zda nedošlo k pochybení. Já osobně si myslím že stavba je hezká. Nechápu ale, proč začal kraj stavět v době, kdy už věděl, že nebude mít dotaci. To je potřeba prověřit.

Mluvil jste o úkolech zadaných hejtmanem. Co všechno ještě máte za úkol?

Mám aktuálně tři oblasti. Jednou je zateplování, druhou řešení integrovaného systému s nakládání s odpady, kde jsme vyhodnotili financování. Navrhujeme odstoupit od skládkování a podpořit výstavbu spalovny v oblasti Mělníku ve spolupráci s firmou ČEZ. Dalším záměrem je pomoci vybudovat vinice ve středních Čechách tam, kde původně byly. Na Kolínsku i Nymbursku byla až do poloviny 18. století celá řada vinic, dnes nikde nejsou.

Jak podle Vás dopadla volba prezidenta?

Já jsem rád, že je prezidentem Miloš Zeman, je také čestným občanem města Cerhenice, ve kterém jsem starostou. Tenkrát mu odmítli udělit čestné občanství v Kolíně a jako na protest jsme mu ho udělili my. Až do jeho odchodu ČSSD  jsem s ním spolupracovat a rád na to vzpomínám. Nesmírně mě potěšilo a příjemně překvapilo, že vyhrál.

Ovlivnila volbu prezidenta média?

Média tuto volbu moc neovlivnila.

To jste jeden z mála, co si to myslí…

Samozřejmě, že píší na zakázku, mají zahraniční vlastníky většinou německého původu a novináři jsou víceméně pravicově orientovaní. Výsledek voleb rozhodlo, co řekl Karel Schwarzenberg o Edvardu Benešovi. To je vidět, že neví nic o historii. Po tomto výroku jsem si byl jist, že vyhraje Zeman.
Výrok mi navíc přišel dost nepatřičný. K Edvardovi Benešovi mám obdivný vztah a nebyl jsem sám, koho tím prohlášením pobouřil.

Jak se díváte na současnou vládu, diskutuje se o projevení nedůvěry, měly by být předčasné volby?

Myslím, že současná vláda je nekompetentní a měla by podat demisi. Jedna ze stran se v podstatě rozpadla a Věci veřejné ani LIDEM nemají hlasy z lidu. Podle mého názoru by měla odstoupit, je to nešťastné a ulevilo by to nám i jim.

Co podle vás přinese státu poslední zvýšení daní o jedno procento? Sníží se opět objem vybraných peněz?

Vše nasvědčuje tomu, že ano. Příjmy se nezvýšily, do rozpočtu více peněz nepřijde a jsme nepochybně v recesi, tím pádem se ekonomika neroztočí. Já bych daně nezvyšoval a soustředil bych se na investiční pobídky. V době krize má stát investovat do ekonomiky a podpořit růst. Tahle vláda nedělá to ani to. Je celá zmatená.

Marek Semerád se narodil 8.února 1978. V roce 1996 maturoval na Arcibiskupském gymnáziu v Praze a tentýž rok vstoupil do ČSSD. Jedenáctým rokem předsedá kolínské ČSSD. Od roku 1998 je zastupitelem městyse Cerhenice, kde se o čtyři roky později stal starostou, kterým je až dosud. V roce 2007 absolvoval studium historie a politologie na Univerzitě Karlově v Praze. Zastupitelem Středočeského kraje byl od roku 2008 a chvíli na to byl zvolen do funkce ředitele zastoupení Středočeského kraje v Bruselu. V roce 2012 byl jmenován hejtmanovým náměstkem. Podniká v oboru poradenství, je ženatý a má syna.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Pavla možná přiletí žaloba za slova v knize, kde píše: „Politika? Ne.“

9:31 Na Pavla možná přiletí žaloba za slova v knize, kde píše: „Politika? Ne.“

Přes některá notoricky známá vystoupení, například tehdejšího pplk. Zbytka o tom, jak je připraven p…