V narážce na sociální kvas v roce 1968 píše politolog Jiří Pehe v komentáři deníku Právo, že společným mottem celosvětových demonstrací proti hamižnosti velkého kapitálu a privatizaci demokracie jsou požadavky, které by se daly parafrázovat coby „kapitalismus s lidskou tváří". Nezaznívá totiž volání po zničení trhu, masívním znárodňování nebo vládě silné ruky.
Podobné požadavky podsouvají demonstrantům jen ti, kdo straší oživováním duchů marxismu. „Rozhořčení převážně volají jen po rovnoměrnější distribuci bohatství, přísnější regulaci finančních trhů a po opatřeních, která by vysvobodila demokracii z moci peněz a systémové korupce," vyjmenovává Pehe, o co nespokojeným především jde.
Ztracená vláda věcí by se měla k lidu navrátit
Vůbec tedy nejde o lidi rozmazlené státem, kteří se vzpěčují omezování sociálních programů, jak poněkud zlomyslně argumentují neoliberální kritici. Podle politologa většina „rozhořčených" dobře chápe, že nadešla doba dát státní finance do pořádku. „Méně už chápou, proč je hlavní břemeno utahování opasků na středních vrstvách v situaci, kdy dvě procenta nejbohatších vlastní přes polovinu celosvětového majetku," poznamenává Pehe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
demokracie , demonstrace , kapitalismus , Pehe , rozhořčení
autor: jih
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře
Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…