Chtějí přesvědčovat zákonodárce, aby prosadili zákony, které Česku zoufale chybí. Třeba o zrušení anonymních akcií. Ty jsou bez jakéhokoliv omezení povoleny pouze v Česku a tichomořských Marshallových ostrovech a Nauru.
„Anonymní forma akcií znemožňuje, aby se kdokoliv, včetně policie, mohl dopátrat, kdo je skutečným vlastníkem určité firmy. Typicky je to problém u přidělování veřejných zakázek, kdy je pravděpodobné, že politici a úředníci dávají zakázky sami sobě. Rekonstrukce státu považuje zaknihování akcií za důležitý krok, který ztíží další rozkrádání veřejných peněz do kapes politiků,“ objasnil Pavel Felgr, který je jedním ze dvou libereckých krajských ambasadorů projektu.
Anonymní akcie – Pražská Opencard nebo Řebíčkův Viamont
Firmy s neznámým vlastníkem hrály hlavní negativní roli u některých známých kauz. „Patří mezi ně firma Viamont, kde působil několik let také Aleš Řebíček jako předseda představenstva. Když se pak stal ministrem dopravy Topolánkovy vlády, získávala firma nebývalý objem státních zakázek. Další podobnou firmou je Haguess, která stála za předraženou Opencard v Praze,“ vyjmenoval namátkou Felgr.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban