Pokrok nezastavíš. Do roku 1989 se zdražování říkalo úprava cen, nyní se schová za sjednocenou výši daně z přidané hodnoty. Na té se coby zdroje financování penzijní reformy dohodli ekonomičtí ministři. Nově by DPH mělo být ve výši dvaceti procent téměř na všechno, poloviční sazba zůstane zachována jen výjimkám jako je mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu.
Ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta má pro absenci masa v nižší sazbě jednoduché vysvětlení. „Pro všechny občany máme základní balíček potravin, který je o plnohodnotné a zdravé stravě. Přece jen jsme nejotylejší národ Evropy," uvedl ministr pro ČT24. Rodinám s dětmi bude vyšší DPH kompenzováno tak, že se zvýší odpočet daně na dítě o 250 Kč měsíčně. (Více ZDE)
K tématu:
Nečas je spokojen. Reforma hotová, smysl vlády obhájen
Kosmetická kamufláž a porušení předvolebních slibů

„Toto navýšení DPH je naprosto nepřijatelné, ´úlevy´ jsou jen kosmetická kamufláž," zareagoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. „Argument pana Bárty je výsměchem středně a nízkopříjmovým skupinám, které budou obětí daňových experimentů této vlády, která jimi mimochodem porušila své předvolební sliby o nezvyšování daní," přidal se stranický kolega a poslanec Jan Hamáček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník