Zeman by vyházel kariérní diplomaty, chtěl by radši ekonomy

20.11.2012 23:10 | Zprávy
autor: pan, čtk

Rozdílný pohled na fungování EU i činnost velvyslanců nabídla úterní debata pětice prezidentských kandidátů. Expremiér Miloš Zeman řekl, že by nejraději diplomaty na velvyslanectvích vyměnil za ekonomické experty. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) namítl, že velvyslanci jsou nyní v ekonomice školeni.

Zeman by vyházel kariérní diplomaty, chtěl by radši ekonomy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman v rozhovoru

"V zahraniční politice v optimálním případě, který nenastane, by bylo dobré vyhodit z velvyslaneckých postů všechny kariérní diplomaty a nahradit je ekonomickými experty za ten či onen region," uvedl Miloš Zeman. Spokojil by se ale alespoň s posílením obchodních oddělení na úkor méně produktivních částí ambasád.

Karel Schwarzenberg se hájil tím, že všechna velvyslanectví se mají starat o české hospodářské zájmy. K volání, aby diplomacie umožnila pronikání českých firem na východní trhy, ministr uvedl, že je třeba vycházet z reálných možností. "Prozatím nevidím možnost, že by se Česká republika připojila k Čínské lidové republice nebo k Indonésii," podotkl.

Ministr také uvedl, že Evropská unie směřuje k federalizaci, v čemž se shodoval s místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem. Podle něj je nutná i daňová integrace, neboť se musí předcházet "daňovému dumpingu" mezi státy EU. Zeman je pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU. Podle někdejšího ministra Vladimíra Dlouhého "Evropa není připravena na federální uspořádání". Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) doporučil návrat od unijních regulací ke čtyřem základním svobodám, na nichž EU vznikla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.