„Andreji, vylez, než tě zakážou!“ Na Babiše zaútočili v Průhonicích vejci. Kalousek na scéně. Jinak, než byste čekali

07.08.2021 17:13

Policisté dnes odpoledne zadrželi v Průhonicích u Prahy dva lidi, zřejmě odpůrce premiéra Andreje Babiše (ANO). Jsou podezřelí, že se během jeho autogramiády v Průhonicích dopustili přestupku. Babiš, který v Průhonicích bydlí, zde dnes uspořádal předvolební setkání s voliči a autogramiádu své knihy. Pravděpodobně ale nepočítal s tím, že na něj začnou létat vajíčka.

„Andreji, vylez, než tě zakážou!“ Na Babiše zaútočili v Průhonicích vejci. Kalousek na scéně. Jinak, než byste čekali
Foto: Vít Hassan
Popisek: Odpůrci protiepidemických opatření vlády házeli vejce na premiéra.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes dopoledne začal v Průhonicích podepisovat svou knihu.

Kolem 15.00 přijely přibližně dvě desítky odpůrců vládní politiky a očkování. Jeden z nich hodil po premiérovi vejce. „V souvislosti s podezřením ze spáchání přestupku byly na místě zajištěny dvě osoby,“ řekl ČTK policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

Nespokojení volali na Babiše: „Andreji, vylez, než tě zakážou!” Policie nespokojence krotila.


Na Andreje Babiše zaútočili odpůrci vládních opatření (FOTO: Vít Hassan)

Premiér Andrej Babiš se tak zařadil po bok jiného bývalého premiéra – po bok Jiřího Paroubka. I na něj létala jako na předsedu vlády vajíčka. Jen to nebylo kvůli vládním zákazům v souvislosti s covidem, ale kvůli zásahu policie na akci CzechTek.

Někdejší poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek se Babiše zastal. Létání vajíček na politiky prý v žádném případě neschvaluje. Ani když jde o Andreje Babiše.

„Neschvaluji to, protesty agresivní být nemají, ale Babiš zase ukazuje, co je zač. Paroubek před házením vajec nikdy neutekl. Když dav skandoval před ministerstvem: ‚Kalousku, vylez!‘, vylezl jsem a mluvil s nimi. Tenhle srab naopak zaleze a schová se.“ Babiš se skryl do zdejší cukrárny.

Kalousek se zastal Babiše

Opoziční politici na Andreji Babišovi, ale nejen oni, nenechali nit suchou. Shodli se, že v Průhonicích neprojevil úctu k více než 30 tisícům lidí, kteří zemřeli ve spojitosti s pandemií koronaviru.

Vlády jiných zemí, kupříkladu Japonska, kde pomalu končí letní olympijské hry, situaci zvládly o poznání lépe než Babišův kabinet. V Japonsku žije přes 130 milionů lidí a ve spojitosti s covidem zemřelo něco přes 13 tisíc nakažených. V České republice žije něco přes 10 milionů lidí, ale ve spojitosti s covidem zemřelo již zmíněných 30 tisíc občanů.

Jejich oběti připomněl spolek Milion chvilek pro demokracii, který na náměstí v Průhonicích na dlažbu namaloval velké množství bílých křížů. Aby premiérovi připomněl, co se stalo v uplynulém roce a půl jeho vlády.

Andrej Babiš po křížích přešel.

A nastala kanonáda.

„Šlape po nich,“ poznamenal na adresu křížů za zemřelé poslanec STAN Petr Gazdík.

Mgr. Petr Gazdík

  • STAN
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Babiš šlape po křížích

Novinářka Zuzana Vlasatá na Babišovo konto poznamenala, že kráčí přes mrtvoly.

„Andrej Babiš kráčející přes mrtvoly,“ napsala novinářka.

Babiš šlape po křížích

Spolek Milion chvilek pro demokracii Babišovi vyčetl, že se stále ohání tím, jak jen on říká pravdu, zatímco Piráti a další opoziční uskupení lžou, ale tentokrát se šéf hnutí ANO rozhodl ignorovat pravdu, která se mu zjevila přímo pod nohama.

„Andrej Babiš nese ‚PRAVDU‘, a ignoruje tu, kterou má pod nohama. Za nezvládnutou pandemii má odpovědnost on a jeho vláda zmařených životů,“ uvedl spolek k Babišově fotografii.

Babiš šlape po křížích

Aktivisté posléze dali najevo znechucení nad tím, že si Babiš nechal postavit předvolební stánek právě na bílých křížích a rozdával předvolební úsměvy o sto šest.

„Stejně jako značná část veřejnosti, jsme znechuceni kampaní pana premiéra. S úsměvem od ucha k uchu se předvádí, jako by se nikdy nic nestalo. Přitom má on a jeho vláda na svědomí nezvládnutou pandemii, při které zemřelo přes třicet tisíc lidí,“ poznamenal místopředseda spolku Jiří-Jakub Zévl.

Babiš šlape po křížích

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chtěla na Babišovu adresu poznamenat, že má hroší kůži, jenže si vzápětí uvědomila, že by tím urazila hrochy.

„Andrej Babiš má na svědomí tisíce mrtvých. Pokud by měl charakter, tak po křížích nešlape, koupí svíčku nebo květiny a poprosí o odpuštění za svá chybná rozhodnutí. Vybral si nepřekvapivě druhou cestu, na křížích si dělá kampaň. Říct, že má hroší kůži, by bylo urážkou hrochů,“ napsala.

Babiš šlape po křížích

Jednu poznámku přidal také předseda Pirátů a kandidát koalice STAN a Pirátů na premiéra, Ivan Bartoš.

„Tohle naprosto vystihuje celou končící Babišovu éru. Jen divadlo, přetvářka a faleš. Jak jde o něco vážného, nezvládne to, nepostaví se k tomu čelem, šlape po lidech...“ kroutil hlavou Bartoš nad Babišem.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Babiš šlape po křížích

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …